Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1 milyon kişi toplarım demek..
02 Haziran 2013 Pazar 14:04

1 milyon kişi toplarım demek..

Taksim olaylarını değerlendiren Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın söylemleriyle bölücülük yaptığını söyledi..

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin gündeme ilişkin soruları cevapladı. Taksim Gezi Parkı'ndaki protestolara ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, "Özgürlük ve demokrasi konusunda ciddi bir tepki vardı. Gezi Parkı'nda başlayan olay uluslararası boyuta taşıyorsa ülkenin hemen hemen her yerinde İstanbul'a destek amacıyla eylemler yapılıyorsa, bu AKP iktidarının ülkeye getirdiği baskının bir sonucudur. Baskıya ortak bir tepki göstermiştir halk.Bunu Sayın Başbakan'ın çok iyi anlaması gerekir. Çok iyi değerlendirmesi gerekir. Türkiye kendi bildiği Türkiye değil. Hele hele İstanbul'da şu kadar kişi toplanacak Taksim'e ben oraya 1 milyon kişiyi toplayabilirim diyorsa bu da başka bir bölücülüktür. Sayın Başbakan eylem yapanların tümünü kendi karşıtı olarak görmemelidir. Onların tümü ülkenin özgürlüğü ve demokrasisi için mücedele ediyorlar. Yani kendi yandaşları özgürlük istemiyor mu baskı mı istiyor? Toplumu böyle bir ayrışm süreci içine sokmak doğru değildir" dedi.

"BAŞBAKAN'IN HALKTAN ÖZÜR DİLEMESİ GEREKİYOR"

Kılıçdaroğlu, "Biz hiçbir zaman fırsatçılık yapmadık. Ben oraya sivil bir yurttaş olarak gittim. Eylem yapanlara destek vermek için gittim.

Orada yapılan eylem Cumhuriyet Halk Partisi'nin eylemi değildir. Yapılan mitingde CHP'nin mitingi değildir. Biz bir sorumluluk üstlendik. Bir görev yaptık. Çok partili yaşamı Türkiye'ye getiren bir siyasal partinin yani CHP'nin halka duyduğu, halkın eylemlerine duyduğu saygının gereği olarak mitingimizi erteledik ve mitingimizi iptal ettik. Herkes Taksim'e gittti. Biz bayraklarımızı da oraya götürmedik dikkat ederseniz. Çünkü eylem halkın eylemi, bir partinin eylemi değil. Üstelik hemen hemen bütün illerde yapılan bir eylem. Sayın Başbakanın şunu bilmesi lazım. Halka rağmen iktidar olunmaz. Halka rağmen benim söylediğim olmaz. Halk en büyük güçtür demokrasilerde. Sayın Başbakan'ın çıkıp televizyonlara halktan özür dilemesi gerekiyor. Bunu bekliyoruz. Sağlıklı çalışan bir demokraside başbakanların yapması gereken ilk iş halkın önüne çıkıp 'Size baskı uyguladık. Baskının sonucu siz tepki verdiniz. Hepinizden özür diliyorum' diye seslenmesi gerekir bunu bekliyoruz" diye konuştu.

"BÜTÜN MEDYA ÇALIŞANLARINA HEPİMİZİN SAYGILI OLMASI LAZIM"

Kılıçdaroğlu, "Medyayı bende zaman zaman eleştiriyorum. Ama hiçbir zaman medya çalışanlarını eleştirmedim. Onlar en zor koşullarda görev yapıyor. Bütün medya çalışanlarına hepimizin saygılı olması lazım. Meyda çalışanlarının kendi görevlerini rahat yapabilmeleri için gerek yurttaşların, gerek siyasal partilerin hertürlü kolaylığı sağlaması gerekir. Medya özgürlüğü çok önemlidir. Medyanın mutfağında olaylar şu veya bu şekilde yorumlanabilir. Buna demokrasi içerisinde bizim saygı göstermemiz gerekiyor. Ama halkın özgürlük tepkisini medya yeteri kadar kamuoyuna sundu mu? Hayır. Bu bağlamda eleştirilir. Ama bunun sorumluluğu medya çalışanlarında değil. Medyanın patronlarındadır. Medya patronlarıyla, medya çalışanlarını ayırmamız gerekiyor. Medya çalışanlarıda özgürlük istiyorlar. Onlarda yaptıkları haberleirn yayınlanmasını istiyorlar. O nedenle bütün yurttaşlarıma açıkca söylüyorum. Medya çalışanlarına sakın olaki hiçbir eleştiri getirmeyin. Onlar zor koşullarda görev yapıyorlar. Sizin sesinizi dünyaya ulaştırmaya çalışıyorlar. Bütün medya çalışanlarınada ayrıca selamlarımı, sevgilerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA