Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
100 kmde 2,9 litre
13 Mart 2013 Çarşamba 12:41

100 km'de 2,9 litre

Renault Symbol Eco-Challenge maratonunda 100 km'de sadece 2,9 litre yakıt tüketti

 

Noter ve İTÜ Otomotiv Laboratuarı yetkilileri ile birlikte düzenlenen 'Renault Symbol Eco-Challenge maratonunda', 75 beygirlik 1.5 dCi motora sahip yeni Renault Symbol, 100 km'de sadece 2,9 litre (103g CO2/km) yakıt tüketti. Bu rakam bir depo yakıtla toplam 2000 km'lik bir menzile tekabül ediyor. Yeni Symbol, 1339 km'lik parkuru sadece 39 litre yakıt ile tamamladı. Bu sonuçlar noter gözetimi altında gerçekleştirildi ve İTÜ Otomotiv Laboratuarı tarafından onaylandı.
 
Bu performans karma kullanımda onaylanan (3,9 lt/100 km) tüketim rakamından % 25,6 daha düşük. Bu test hiçbir değişiklik geçirmemiş iki adet Symbol ile gerçekleştirildi. Maraton sonunda yeni Renault Symbol'ün deposunda hala 11 litre motorin vardı, bu da aracın daha 661 km yol kat edebileceği, yani  toplam 2000 km menzile ulaşabileceği anlamına geliyordu.
 
Renault Symbol Eco-Challenge maratonu trafiğe açık yolda gerçekleştirildi. Araçlar hedef kitle müşterisi için normal bir parkuru temsil eden çeşitli tip yollarda seyrettiler. İki gün süren yolculuk etabı Istanbul - Bodrum - Istanbul güzergahında geçekleştirildi. İstanbul'dan yola çıkan araçlar Bursa ve İzmir üzerinden Bodrum'a kadar gittiler ve ertesi gün İstanbul'a geri döndüler. Pilotlar yolculuk sırasında her şeyden önce diğer sürücülerin davranışlarını kestirmeye, hıza ve karşılaşılan durumlara bağlı olarak aracın motor devirlerini optimize etmeye dayanan bir sürüş tarzı olan ekonomik sürüş kurallarını uyguladılar. Bu teknik büyük bir yakıt tasarrufu sağlıyor.
Renault Symbol Eco-Challenge maratonunda 100 km'de sadece 2,9 litre yakıt tüketti

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA