Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
19 Mayıs konserleri iptal!
14 Mayıs 2013 Salı 13:28

19 Mayıs konserleri iptal!

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nda 40 ilde yapılacak konserler iptal edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’ kapsamında 40 ilde yapılması planlanan halk konserlerinin iptal edildiğini söyledi. Bakan Kılıç, iptal gerekçesi olarak Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki patlama ve içinde bulunulan sürecin hassasiyeti olarak gösterdi.

Mersin’de bu yıl 17.’si organize edilecek olan; ‘Akdeniz Oyunları’ kapsamında Mersin’in yanı sıra Adana’da da yapılan çalışmaları yerinde incelemek üzere kente gelen Bakan Kılıç, Şakirpaşa Havaalanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı ve son günlerde tırmanışa geçen sporda şiddet olaylarını değerlendirdi.

HİÇBİR HAKLI YANI YOK

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi sonrasında çıkan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olayları; ‘acı olaylar’ olarak nitelendiren Kılıç, “Hiçbir sevinç, hiçbir taraftarlık duygusu bir cana kastetmeyi haklı gösteremez. Ölümle sonuçlanan hiçbir olayı hoş karşılamak mümkün değil. Sadece ‘Şiddeti Önleme Yasası’ değil, Türk Ceza Kanunu’nun bütün hükümleri, benzer olaylarda en sert biçimi ile uygulanacaktır. Eğer birileri hakim ya da savcılarımızın konulara duyarsız olduğu ya da gerekenleri yapmadığı konusunda yanlış bir düşünceye sahipse yargılama süreçleri başladığında hakim ve savcılarımızın meselelere ne kadar büyük bir önemle yaklaştığını ve bu tür konularda ne kadar tavizsiz oldukları çok net bir şekilde görülecektir” dedi.

ÇOK YÖNLÜ BİR İŞBİRLİĞİ ŞART

Adam öldürmeye teşebbüs eden biri için ‘tahrik’ kavramının, bir ceza indirimi nedeni olarak görülmesine de karşı çıkan Kılıç, “Hiç kimsenin, ‘Ben tahrik oldum adam öldürdüm’ deme hakkı ya da lüksü yok” ifadesini kullandı. Kılıç, açıklamasını da şöyle sürdürdü; “Futbol sahalarında yaşanan bu dramatik olayları, tek başına bizim Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak sonlandırmamız söz konusu olamaz. Bu bir işbirliği sürecidir ve bunun taraftarları da bellidir. Kulüpler, yöneticiler, medya, yorumcular, taraftar dernekleri ve bizzat futbolcuların kendileri olmak üzere çok yönlü bir işbirliği geliştirmek mecburiyetindeyiz. Eğer bu işbirliğine herkes özgüven içinde iyi niyetli ve samimi katkı sağlarsa bu olaylar sona erir.”

KIŞTIRICI BEYANLARDAN KAÇINILMALI

Yöneticilerin maçlardan önce kışkırtıcı beyanlardan özenle kaçınması uyarısında bulunan Bakan Kılıç, “Kulüp yöneticilerinin taraftar derneklerine hoş gelecek beyan ve söylemlerden kaçınmaları gerekiyor. Eğer bu asayiş olayları sonlandırılacaksa taraftar, futbolcu, yönetici, polis, güvenlik birimleri, ilgili tüm sektörler el ele kol kola hareket etmek zorunda” diye konuştu.

GEREKENİ YARGI YAPACAKTIR

14 yaş altı futbolculara saha içerisinde polisin biber gazı sıkması olayını da değerlendiren Suat Kılıç, “Biber gazı kullanımı ile alakalı konu, tamamen kolluk kuvvetlerinin takdirinde olan bir konu. Eğer burada olayın özü ile ilgili orantısız bir kulanım arsa bunun gereği yargıda yerine getirilecektir. Ayrıca İçişleri Bakanlığı Denetim Birimleri, bu konu ile ilgili takip sürecinde. Bu konuda yargı tarafından takip ediliyor” yorumunu yaptı.

19 MAYIS’TAKİ KONSERLER İPTAL EDİLDİ

Daha sonra ’17. Akdeniz Oyunları’ kapsamında Adana’da yapımı devam eden tesisleri gezen Bakan Kılıç, merkezi ilçe Yüreğir’de yer alan Serinevler Spor Salonu’nu gezerken, bir gazetecinin; ’19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’ ile ilgili sorusuna da yanıt verdi. Suat Kılıç, “19 Mayıs kutlamalarında bir değişikliğe gitmek zorundayız. 40 ilimizin 19 Mayıs törenlerinin en coşkulu şekilde geçmesi için organize edilen halk konserleri vardı. Türkiye’nin değişik illerinde değişik sanatçılar sahne alacaktı. Hem gençlerimize, hem de halka açık etkinliklerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve onun Türk gençliğine armağını olan ‘Gençlik ve Spor bayramı’nın en coşkulu biçimde kutlamaya yönelik hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yaşanan çok acı bir hadise var. 50 vatandaşımızı ebediyete uğurladık. Oradaki vatandaşlarımızın aziz hatırlarına saygı, içinden geçilen sürecin hassasiyeti ve yine İstanbul’da hafta sonu oynanan derbi sonrasında hayatını kaybeden genç kardeşimizin de hatırasını canlı tutmak adına toplumsal hassasiyetlerin bir gereği olarak, illerdeki halk konserlerini bugün itibariyle iptal ettik” dedi.

TOPLUM BİZE ANLAYIŞ GÖSTERECEKTİR

‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın, Türkiye’nin bütün vilayetlerinde ruhuna, özüne ve misyonuna uygun şekilde kutlanacağını vurgulayan Kılıç, açıklamasını da şöyle sürdürdü; “Ama kutlamalardaki halk konserleri icra edilmeyecek. Bu konuda Türk toplumunun bize anlayış göstereceğine inanıyoruz. Nihayetinde bayram kutlamaları sabahın erken saatlerinde başlayacak ve devam edecek ama işin konser boyutu bugün itibariyle iptal edildi. Temennimiz Türkiye’de yeni hadiselerin yaşanmamasıdır. Tek vatan, tek devlet, tek bayrak ve tek millet inancı doğrultusunda ülkemizin gündeminde var olan, bilinen bütün sorunları çözüme kavuşturmayı hedefleyen bir siyasal iktidarız. Bu yönde de canla başla çalışmaya devam edeceğiz.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA