Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
21. yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak
11 Haziran 2013 Salı 11:23

'21. yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak"

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Genel Başkanı Aysel Tuğluk'tan, çok çarpıcı açıklamalar...

4 ülkede yaşayan Kürt'lerin, Diyarbakır'daki toplantıda tartışarak yeni statülerini belirleyeceklerini belirten Tuğluk, "21'nci yüzyıl Kürtler'in yüzyılı olacak. Yaşanılan devasa acılar, Kürdistan'a özgürlük getirecek" dedi.

DTK öncülüğünde 48 kurumun destek verdiği aydın, akademisyen ve yazarlardan oluşan toplam 200 kişinin katılacağı 'Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Kongresi', 15 Haziran tarihinde Diyarbakır'daki Green Park Otel'de başlıyor. İki gün sürecek konferansta İran, Irak, Suriye ve Türkiye'den katılımcılar, Kürtler'in statüsünü belirlemeye çalışacak.


Dün akşam toplantının yapılacağı Green Park Otel'de verilen yemek öncesi konuşan DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Van bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk şunları söyledi:

"Tüm halkımıza demokrasi adına hayırlı olmasını diliyoruz. Bu konferansta hep beraber, geleceğimiz adına sözlerimizi söyleyeceğiz. Kuzey Kürdistan'da bulunan Kürdistani örgütler bir araya gelerek, dayanışmayı ve birlikteliği ortaya çıkaracak. Bu konferansta halkımızın onurlu geleceği adına belirlediğimiz başlıklar altında, mümkün olduğu kadar tüm örgütlerin görüşlerini almaya çalışacağız. Tarihi bir sonuç bildirgesi ile halkımızın karşısına çıkacağız. Tarihi anlardan geçiyoruz. Bu tarihi anlarda ve zamanlarda, hepimiz tarihi sorumluluklarla karşı karşıyayız. Bu konferans, tarihin bize yüklediği sorumluluğun da anlamını taşıyor. Özellikle Kuzey Kürdistan açısından, hepimiz biliyoruz ki 21'nci yüzyılda Kürt halkı, sanal ulus devlet anlayışıyla 4 parçaya bölünmüştür. Artık hiç kimse Kürt'lere statüsüzlüğü dayatma gibi bir durumla karşı karşıya değildir. 21'nci yüzyıl kürtlerin yüzyılı olacak. Yaşanılan devasa acılar, Kürdistan'a özgürlük getirecek. Bu sürece nasıl güç ve destek vereceğimiz derinlikte tartışmalar yürütülecek."


İmralı'da hükümlü bulunan Abdullah Öcalan'ın, Diyarbakır Nevruz'unda yayınladığı deklerasyonla Kürt sorunun çözümünde silahlı olgudan, demokratik siyaset yoluyla çözüm sürecine geçişi sağladığını kaydeden Tuğluk sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öcalan'ın Nevroz'daki çağrısıyla birlikte, artık Kürt sorunun çözümünün silahlı olgudan, siyaset yoluyla çözüm sürecine geçişi sağladı. Çekilme bildiğiniz gibi 8 Mayıs'ta başladı ve devam ediyor. Bunlar tarihsel adımlardır. Çünkü Kürtler, Türk'ler ile birlikte bir karar aldı. Kürt'ler, bu coğrafyada halkların kardeşliği temelinde nasıl yaşamak istediğimizin kararlaşmasını ortaya çıkaracağız. Bu nasıl olmalı, nasıl gerçekleşmeli, hukuk ve statüsü ne olmalı? Bunun tartışmasını yapacağız. Birlikte yaşamak mümkündür ve Kürt'ler olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile ilişkimizi yeniden demokratik ve eşitlik üzerine kurmak isteyeceğimizi talep edeceğiz. Hangi yasal adımlarla gerçekleşebileceğini de ortaya koyacağız."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA