Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2.3 milyon kişi onun yüzünden öldü
23 Mart 2013 Cumartesi 15:13

2.3 milyon kişi onun yüzünden öldü

2010'da aşırı tuz tüketimi milyonlarca kişinini ölümüne neden oldu..

ABD'nin prestijli üniversitelerinden Harvard'dan bir grup bilim insanının araştırmasına göre 2010 yılında dünyada aşırı tuz tüketimi sonucu oluşan kalp damar hastalılarından ölen 2.3 milyon kişi hayatını kaybetti.

Şekerli içeceklerin ölümlere sebep olduğunu bulan ekip, tuzun da dünya çapında çok sayıda ölümlere sebep olduğunu buldu. Harvard Halk Sağlığı Fakültesi'nden Dr. Dariush Mozaffarian "Sodyumun sorumluluğu şekerli ieçeceklerin sorumluluğundan daha fazla. Çünkü şekerli içecekler insanların kaçınması gereken bir tür yiyecek, buna karşılık sodyum her şey" dedi.

Mozaffarian ve arkadaşları, tuz tüketen 247 kişiyle anket ve 107 klinik tedavinin ölçümlerini analiz etti. Ölçümlerde tuzun kan basıncına nasıl etki yaptığı, kan basıncının kalp krizi ve felç gibi kalp damar hastalıklarına nasıl katkıda bulunduğu araştırıldı. 

Mozaffarian "Buradan sodyumun sağlığa etkisini saptayabildik. 70 yaşından önce yaşanan ölümlerin üçte birinin aşırı tuzdan kaynaklandığını bulduk. Sadece yaşlılara değil gençlere de gerçekten çok etkisi var" dedi.

Amerikan Kalp Derneği'nin New Orleans'ta düzenlenen yıllık toplantısında sunulan çalışma ayrıca paketlenmiş ve işlenmiş yiyeceklerde yüksek oranda tuz olduğuna dikkat çekerek bu ürünlerin fazla tüketilmemesini önerdi. 

Mozaffarian "Ortalama bir kişinin tuzdan kaçması çok zor. Artık yemekleri kişinin kendisin yapması yerine paket olarak alması motive ediliyor. Tuz artık her yerde" dedi. 

Araştırmaya göre ideal tuz tüketim seviyesi günde 1000 miligram olmalı. Araştırmaya göre 2010 yılında kalp damar hastalıklarından ölen 2.3 milyon kişi ile aşırı tuz tüketimi arasında güçlü bağ var. 

ABD Tuz Ensititüsü ise çalışmayı gerçekçi bulmadı. Virginia merkezli enstitünün başkan yardımcısı Morton Satin çalışmanın bilimselden çok politik olduğunu iddia etti. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA