Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
3 bin köpek başıboş yaşıyor
03 Eylül 2016 Cumartesi 21:09

3 bin köpek başıboş yaşıyor

İSTANBUL, Kurtköy ormanlarında başıboş bir halde yaklaşık 3 bin köpek yaşıyor.

Gönüllü gruplar tarafından düzenli olarak beslenmeye çalışılan, çoğunluğu petshoplardan alındıktan sonra terk edilen cins köpekler aç kaldıklarında ise ölenleri yiyerek besleniyorlar.

Köpekleri besleyen hayvan severlerden Murat Cem Yetkin “Buraya hayvan bırakılmasını ve üremelerini engel olmamız gerekiyor. Her kamu kuruluşuna bir köpek zimmetlenmesiyle bu sorunu aşabiliriz.” diye konuştu.

HAYVANLAR ARASINDA "YAMYAMLIK" ARTIYOR


Kurtköy’de bulunan Formula 1 pistinin arkasında bulunan Kurtköy ormanlık alanlarında başı boş köpek sorunu her geçen gün büyüyor. Çevrede yaşayanlar bölgede şu anda başı boş halde ormanlık alanda yaşamaya çalışan köpek sayısının 3 bini geçtiği belirtildi. Pendik belediyesi tarafından ormanlık alanın çeşitli yerlerinde beslenme alanları oluşturuldu. Sosyal medya üzerinden bir araya gelen gönüllüler bu hayvanları besliyor. Su kaplarını dolduruyor. Ancak yapılan çalışmalar zaman zaman yetersiz kalıyor. Özellikle kış aylarında köpekler arasında yiyecek yüzünden çok büyük kavgalar yaşandığı, hayvanlar arasında yamyamlığın arttığı belirtiliyor.


GÖNÜLLÜ HAYVANSEVERLER YARDIM ETMEYE ÇALIŞIYOR


Sosyal Medya üzerinde kurduğu “Kurtköy patileri” adlı sosyal paylaşım sitesi yardımıyla topladığı köpek mamalarını düzenli olarak köpekleri beslemeye çalışan Murat Cem Yetkin “Kurtköy merkezden, şile otobanına kadar oldukça geniş bir alan, yaklaşık 110 kilometre kare. Bu alanda yaklaşık 3 bin başı boş köpek yaşıyor. Köpek sayısı zaman zaman artıyor, zaman zaman da hastalık ve açlık nedeniyle azalıyor. Buralara köpek bırakılmasını engellemek lazım. 100’e yakın besleme noktası var. Bunlara yetişmeye çalışıyoruz. Sağlık sorunları yaşandığında Belediyelerin imkanlarını kullanmaya çalışıyoruz, yetmeyen yerlerde özel kliniklere kullanıyoruz.” dedi.


SOKAK HAYVANLARI İÇİN İLGİNÇ BİR ÖNERİ

İstanbul’daki başıboş köpek sorunu ve hayvanların sorunlarını çözmek için ilginç bir öneri sunan Murat Cem Yetkin “Her kamu kuruluşuna bir sokak köpeği sahiplendirmek gerekiyor. Bu köpeklerin gıda ve sağlık giderleri belediyeler tarafından karşılanabilir. Her okula, sağlık ocağına, polis ve jandarma karakolu gibi kamu kuruluşlarına sahiplendirilen bu köpek sayesinde başı boş hayvan ve onların sorunları tamamen ortadan kalkabilir. Avrupa’da pek çok ülkede bu uygulamanın yapıldığını biliyorum.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA