Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
30 yıldır Ankaradaydı...
03 Nisan 2013 Çarşamba 10:10

30 yıldır Ankara'daydı...

Esenboğa'da dehşet saçan Asala militanının kimikleri Paris'e götürülüyor..

Yaklaşık 30 yıl önce Ankara Esenboğa Havalimanına basarak, 8 kişinin ölümüne 72 kişinin de yaralanmasına neden olan ASALA militanı Ekmekçiyan’ın mezarı Paris’e taşınıyor. Levon Ekmekçiyan’ın kemikleri ailesi tarafından, Ankara Cebeci’deki kimsesizler mezarlığından alınıp, birçok ünlünün de bulunduğu Paris-Lachaise mezarlığıa defnedilecek.  Ekmekçiyan’ın Fransa’daki yakınları, mezarı taşımak için avukatları aracılığıyla başvuruda bulundu ve bu başvuru kabul edildi. 


Esenboğa Havalimanındaki eylem sonrası yaralı ele geçirilen ve yargılanarak 1983’de idam edilen Ekmekçiyan, Türkiye’de ilk ASALA eylemini gerçekleştiren isim olmuştu. Zohrap Serkisyan adlı arkadaşı ile Beyrut’tan gelen Ekmekçiyan, iki gün Ulus’daki bir otelde kalmış, Gençlik parkında buluştuğu Türk suç ortaklarından silah ve bomba almıştı. 

7 Ağustos 1982’deki baskın sırasında Zohrap Serkisyan ise ölü, Ekmekçiyan yaralı olarak  ele geçirildi. Ankara Sıkıyönetim Mahkemesinde yargılandı ve tek celdede idama mahkum edildi. 28 Ocak 1983’de idam edildi ve Ankara Cebeci’deki kimsesizler mezarlığına gömüldü. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA