Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
38 Barodan Türklük bildirisi
10 Nisan 2013 Çarşamba 18:36

38 Baro'dan 'Türklük' bildirisi

"Türk vatandaşlığı tanımı Anayasa'dan çıkarılamaz, üniter devlet yapısı tartışmaya açılamaz..."

Aralarında Ankara, Erzurum ve Eskişehir baro başkanlarının da imzalarının bulunduğu 38 ilin Baro Başkanı yazılı bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada“Üniter devlet yapısı tartışmaya açılamaz ve Türk vatandaşlığı tanımı Anayasa’dan çıkarılamaz”ifadeleri yer aldı.

İşte 38 ilin Baro Başkanı tarafından imzalanan o açıklama:

Türkiye Cumhuriyeti toprakları üzerinde yaşayan herkes aynı vatan toprağını bin yıldır paylaşan, ortak değerlere sahip, müşterek aileler kurmakta sakınca görmeyen, her türlü tahrike rağmen toplum tabanında çatışmaya girmemiş, toplumsal barışı gerçekleştirmiş, bu toprakların vatandaşları ve Türk Devletinin eşit ve şerefli üyeleridir.

Hiç kimse ya da hiçbir güç bu topraklarda yaşayan insanların birlikte yaşama iradesini bozamaz.

Türkiye Cumhuriyeti; ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü esasına dayanan, üniter yapıyı benimsemiş, ırkçılığı reddeden demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.

Türk milleti kavramı, ırkçılık esasına değil, Anayasanın 66. ve 10. maddeleri ile çerçevesi çizilen “Türk Vatandaşlığı” kavramına ve “Eşitlik”ilkesine dayanmaktadır.

Anayasa’nın 66/1.madde hükmüne göre, “Türk devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür”. Türk milleti bir ırkı değil, bu ülkedeki tüm vatandaşları ifade etmektedir ve bu topraklar üzerinde yaşayan bütün insanları kucaklayan bir kavramdır. Türklük kavramı etnik ve biyolojik değil, sosyolojik ve kültürel bir kavramdır. Irka aidiyeti değil, ülkeye ve Türk Milletine mensubiyeti ifade eder.

Milli hassasiyet ve değerleri korumanın yaşamsal bir önem arz ettiği bilinciyle ifade ediyoruz ki, üniter devlet yapısı hiçbir koşulda tartışmaya açılamaz ve Türk vatandaşlığı tanımı Anayasa’dan çıkarılamaz. Üniter devlet yapımızı aşındıracak her adımın Türkiye’yi felakete götüreceği göz ardı edilmemelidir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, Aksaray Barosu Başkanı Av. Levent Bozkurt, Ankara Barosu Başkanı Av. Metin Feyzioğlu,Antalya Barosu Başkanı Av. Alper Tunga Bacanlı, Amasya Baro BaşkanıAv. Ahmet Melik Derindere, Artvin Barosu Başkanı Av. İzzet Varan, Aydın Barosu Başkanı Av. Sümer Germen, Balıkesir Barosu Başkanı Av. Yaşar Meyvacı, Bartın Barosu Başkanı Av. Kamil Altan, Bilecik Barosu BaşkanıAv. Halime Aynur, Bolu Barosu Başkanı Av. Ferit Atalay, Burdur Barosu Başkanı Av. Yusuf Çiftçi, Bursa Barosu Başkanı Av. Ekrem Demiröz,Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan, Çankırı Barosu BaşkanıAv. Erkan Köroğlu, Denizli Barosu Başkanı Av. Müjdat İlhan, Düzce Barosu Başkanı Av. Ali Dilber, Edirne Barosu Başkanı Av. Özgür Yıldırım,Erzurum Barosu Başkanı Av. Faruk Terzioğlu, Erzincan Barosu BaşkanıAv. Can Tekin, Eskişehir Barosu Başkanı Av. Rıza Öztekin, Gaziantep Barosu Başkanı Av. Ali Elibol, Giresun Barosu Başkanı Av. Gültekin Uzunalioğlu, Gümüşhane Barosu Başkanı Av. İsmail Taştan, Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, Karabük Barosu Başkanı Av. Rıdvan Erdoğan, Karaman Barosu Başkanı Av. Bayram Ali Bulut, Kastamonu Barosu Başkanı Av. Mehmet Çiftçi, Kırşehir Barosu Başkanı Av. Mehtap Karaburçak Tuzcu, Niğde Barosu Başkanı Av. Hüseyin Demirbilek, Kütahya Barosu Başkanı Av. M.Sabit Özdoğlar,Manisa Barosu Başkanı Av. Zeynel Balkız, Muğla Barosu Başkanı Av. Mustafa İlker Gürkan, Tokat Barosu Başkanı Av. Faruk Bostancı, Trabzon Barosu Başkanı Av. Mehmet Şentürk, Uşak Barosu Başkanı Av. Baki Kantar, Yalova Barosu Başkanı Av. Cevdet Bekler, Zonguldak Barosu Başkanı Av. İbrahim Kerem Ertem

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA