Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
400 yıllık gelenek
10 Mayıs 2013 Cuma 16:27

400 yıllık gelenek

Çorum'da afetlere karşı, bolluk bereket için 400 yıldır at kurban ediliyor.

ÇORUM'un Dodurga İlçesi'ndeki Mehmet Dede Obruk ve Mehmet Dede Tekke Köylerinde yaşayanlar, bereket ve afetlere karşı korunmak amacıyla, 400 yıldır İsmail Dede yatırı için at kurban ediyor. Kesilen atlar, yatır yanında boş araziye yaban hayvanlarının yemesi için bırakılıyor.

Dodurga İlçesi'nin Türkmen köyleri olan Mehmet Dede Obruk ve Mehmet Dede Tekke Köylerinde yaklaşık 400 yıldır uygulanan, atları doğaya kurban etme geleneği dikkat çekti. Köylüler arasında 'Dede dağ' olarak adlandırılan bin 394 metre rakımlı Kızıltepe'de bulunan İsmail Dede yatırına, yaklaşık 3 saatlik bir yürüyüşün ardından gelen vatandaşlar, her yıl Mayıs ayında doğaya kurban etmek için at kesiyor. Kurbanlık atlar birbirini görmemeleri için ayrı ayrı bölgelerde kesiliyor. Kurban edilecek atların gözleri kapatılıyor, ayakları iple bağlandıktan sonra yere yatırılıp başları kıbleye doğru çevirilerek kesiliyor. Kesilen atlar daha sonra yaban hayvanlarına yem olarak verilmek üzere bölgedeki boş araziye bırakılıyor.

Köylüler yatırı bulunan İsmail Dede'yi memnun etmek için doğaya vermek üzere atları kurban ettiklerini belirtti. Kesim tarihinden bir hafta sonra köy muhtarı veya köy halkı tarafından seçilen kişiler, kurbanın bulunduğu yere giderek doğaya bırakılan atları kontrol ediyor. Vatandaş kurban edilen atlar sayesinde İsmail Dede'nin köylerine gelebilecek muhtemel afetleri önleyeceğine, bolluk ve bereket geleceğine inanıyor. 

Mehmet Dede Tekke Köyü Muhtarı Sadık Başar, iki köyde kurban kesimi için vatandaşlardan para toplandığını ve her yıl 2 atın toplanan paralarla satın aldıktan sonra kurban edilidğini söyledi. Muhtar Başar, "Bu gelenek köyümüzde yaklaşık 400 yıldır yapılıyor. Eğer kesilen atın eti yaban hayvanları tarafından alındıysa, kurban kabul olmuş anlamına geliyor. Bu geleneğimizi yıllardır uygulamaya devam ediyoruz" diye konuştu.

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA