Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
450 bin kişi bu genci neden takip ediyor
21 Nisan 2013 Pazar 12:33

450 bin kişi bu genci neden takip ediyor

İnternet fenemonu "Argostroloji" sanal dünyada neden bu kadar popüler olduğunu GÜNEŞ'e anlattı...

Twitter'da yaptığı sıra dışı burç yorumlarıyla tanıdık argostroloji'yi yani Eray Efe'yi! Bir anda 450 bin takipçisi oldu çünkü doğaldı, belden aşağı espriler yapmayı seviyordu ve en önemlisi takipçilerine "adam olmaları" için yol gösteriyordu.

Twitter'dan takip ettiğim ve esprilerine herkes gibi kahkahalarla güldüğüm argostroloji nickname'li Eray Efe ile güneşli bir günün sabahında Yeşilköy sahilinde buluşmak üzere evden çıktığımda nasıl biriyle karşılaşacağımı merak ediyordum. Sonuçta o, 450 bin kişinin hayranı olduğu, hiç kimseden sözünü esirgemeyen, haylaz bir gençti. Sohbetimizin nasıl başlayıp, nerelere gideceği belli olmazdı ki, öyle de oldu. Gülme krizlerine girerek yaptığım röportajı sizlerle paylaşmaktan büyük zevk alacağım. İşte Eray Efe'nin, nam-ı değer argostroloji'nin anlattıkları:

BURÇLARDAN HİÇ ANLAMIYORUM

Arel Üniversitesi, Psikoloji Bölümü son sınıf öğrencisiyim. İki yıl önce açtım kendi adıma yani "Eray Efe"ye ait twitter hesabımı, tek amacım hatunlara yazmaktı. Bir gün sıkıntı içerisinde oturmuş twitter hesaplarına bakarken aklıma Astrolog Meltem'e yazmak, onunla kafa yapmak geldi. Onun yazdığı burç yorumlarını değişik biçimde şekillendirdim. O da beğendi, eğlendik biraz. Bir süre devam ettirdim, baktım ilgi çok fakat kendi hesabımda bu olmuyor. İşte o zaman "argostroloji" nickname'li bu hesabı açtım.

Size şaka gibi gelecek ama burçlarla hiç bir ilgim yoktu. Halen daha yok diyebilirim. Bir tek kendi burcumu biliyorum; Boğa. "Boğalar kıskanç olur" onu çok iyi biliyordum. Fakat diğer burçların özellikleri hakkında bir fikrim yoktu. Buna rağmen insanlar yazdıklarımı sevdi. Genel özelliklerini artık az çok biliyorum ona göre yazıyorum artık. Herkes "yazdıkların tutuyor" diyor. Bir yerden kopya çektiğimi düşünenler bile var ama vallahi billahi hepsini sallıyorum.

Astroloji yorumu yapanlar hep insanları pohpohluyorlar, ben aksini yaptım ve yerdim, yerin dibine batırdım. Benim farkım bu oldu. İnsanları yerin dibine sokarak meşhur oldum. Bir çok astrolog takipçilerimi eleştiriyor, "Bu adam size hakaret ediyor, siz de onu alkışlıyorsunuz" diyor. Evet, alkışlıyorlar çünkü aradıkları bu, yani gerçekler.

Bu kadar çok tutulmamın nedeni "ilk" olmam oldu. Ben ortaya çıkıncaya kadar kimse insanları eleştirmemişti. Ben insanların hatalarını yüzlerine vurma cesaretini gösterdim. Kimse onları ağır bir şekilde yermemişti, açıklarını kapatmasını söylememiş, "adam ol" dememişti. İnsanların da bu hoşuna gitti. Komik bir şekilde yapmam dikkatlerini çekti, Burç yorumu okuyan insanlar benim sayemde güldü. Dobra olmak gerekirse her gün aynı şeyi yazmaktan sıkıldım. İnsanlar da sıkıldı biliyorum. Twitter'da astroloji furyası var, halk sıkıldı artık bunlardan. Hatta "argostroloji" nickname'sinden ötürü çok pişmanım. Keşke ismimin sonuna "stroloji" koymasaydım. Sadece "argo" olsa müthiş olurdu ama kısmet böyleymiş.

RÜYA YORUMLATMAK İSTEYEN DE VAR, FAL BAKTIRMAK İSTEYEN DE!

Bu insanları anlamıyorum. Her şeyi ciddiye alıyorlar. "Ben burçlardan bile anlamıyorum, dalga geçiyorum sizinle" diyorum adam "rüyamı yorumlar mısın?" diyor. Dahası da var, kahve falı baktırmak isteyenler var. "Sabır" diyorum, bu teklifler karşısında! Eğer fal bakmaya başlasaydım paranın dibine vurmuştum.

 

AHLAKSIZ TEKLİFLER ALIYORUM

Hayranlarım arasında beni gizli gizli takip edenler çok. Evimin önüne gelenler, evimin fotoğrafını çekip twitter'a koyanlar bile var. Metrobüste beni tanımaya başladılar. Fotoğrafımı çekip internete yüklüyorlar, sıkılıyorum böyle hareketlerden, ilginç geliyor bu hayranlık olayları bana.

Öte yandan çok değişik teklifler alıyorum. Mesela, 6 kadın birlikte beni yılbaşı gecesi evine çağırdı mesela! Aşk yaşamak için para teklif eden de oluyor, ciddi ciddi ahlaksız teklifler alıyor ve utanıyorum. Ne kadar ahlaksız bir toplum olduk böyle! Ben Zeytinburnu'nda doğup büyüdüm, bildiğiniz "Zeytinburnu çocuğu"yum, Anadolu erkeğiyim. Sevdim mi adam gibi severim ve çok kıskanırım. Aşkımı kimseyle paylaşamam. Hatta bu sebepten ötürü evlenmeyi bile düşünmüyorum. Kimsenin başını yakmaya niyetim yok. Evlenirsem kadınımı eve kapatırım, o derece kıskancım anlayacağınız.

 

TWİTTER'DAN PARA KAZANACAĞIMI TAHMİN EDEMEZDİM

İlk reklam teklifi bir yıl önce geldi. Reklamının yapılmasını isteyen bir e-ticaret sitesiydi. 100 bin takipçim vardı. O zamanlar haberim bile yoktu bundan para kazanacağıma dair. Baktım ki reklam vermek isteyenlerin ardı arkası kesilmedi, iyi de para verdiler, ben de yaptım. İyi de para kazandım ve kazanıyorum. Ayda 6-7 bin lira kazanıyorum. 10 bin lirayı bulduğu zamanlar da oluyor. Fakat fatura kesebilmek için ajans kurmam gerekti.

MARS'TAKİ ARSALARDAN SATMAMI İSTEDİLER

En son YGS ile ilgili bir twit paylaştım, o çok retweet'lendi. 100 retweet ve 100 favori aldı mesela. Bana "Mars'ta arsam var, satar mısın?" diyen bile oldu. Bin TL istedim, onlara da çok geldi, yapmadık o reklamı. Ben o twit'i attığımda satış patlaması yapacaklarını sanıyorlar ama öyle değil. Sadece insanların aklına kazıyorsun o markayı. O an için bir şey almasalar da fikir sahibi oluyorlar. Normalde 50 TL'ye twit atan da var. Ben tek reklam twit'inden en az bin lira alıyorum.

Fenomenler reklam yapınca tepki alıyor. Fakat benim takipçilerim anlayışlı.

ÜNLÜLERE DANIŞMANLIK YAPIYORUM

Öte yandan bir çok ünlüye sosyal medya danışmanlığıyapıyorum. Sanatçılar sosyal medyada nasıl davranacağını bilmiyorlar. Kendileri övenleri retweet yapıyorlar. Oysa ki kendilerini eleştirenleri retweet yapsalar daha iyi. Şu an Hande Yener, Sinan Akçıl ve Alişan var sosyal medya danışmanlığı yaptığım. Bir de siyasetçi var ama kim olduğunu açıklayamam.

EN ÇOK TUVALLETTEYKEN TWİT ATIYORUM

İtiraf ediyorum; en çok tuvaletteyken twit atıyorum. Sıkılıyorum çünkü... Klozete oturunca alıyorum ipad'imi elime başlıyorum twit atmaya. "Orada ilham geliyor" diyebilirim. Biraz b..tan bir muhabbet oldu ama kusura bakmayın. Bir de metrobüste çok atıyorum, eğer twit atamayacak durumdaysam, metro kalabalıksa falan hemen not alıyorum telefonuma sonrasında atıyorum twitlerimi. İnsanlar bizim bütün gün bilgisayar başında oturup düşündüğümüzü o şekilde twit attığımızı düşünüyorlar. Yok öyle bir şey, sadece yaşadıklarımı yazıyorum. Yazdıkları için "Yaşamadım" diyen yalan söyler. Fenomenlerin çoğu yaşadıklarını yazdığını inkar ediyor ama değil. Gözlemlerimi yazıyorum.

B.K YAZIYORUM 750 KİŞİ RETWEET YAPIYOR

Saçmasapan, boş boş twitler atmayı seviyorum. "b.k" yazıyorum 750 retweet alıyor. Bir keresinde telefon cebimdeyken popomla tuşlara basmışım ve "auktlskt" gibi bir karalama oluşup twit atmışım. Ya insanlar ondan bir anlam çıkartıp retweetlemiş... O twitin ardından "Pardon g.tümle yazmışım" diye twit attım, onu da retweet yaptılar. Şoklardayım... Bu nasıl bir şey! Ya millet şaşırıyor, "Sen bunlara ne yaptın? Robot haline getirmişsin" diyorlar. Artık her yazdığıma gülüyorlar. Baştan o zemini kurmak önemliydi, kurduk o zemini bakalım ne olacak? İlginin azalmasından elbette korkuyorum. Aniden parlayan şarkıcılar gibi sönmek istemiyorum.

GENÇLİK DİZİLERİNDEN OYUNCULUK TEKLİFİ GELİYOR

Twitter sayesinde insanlara nasıl davranılması gerektiğini çözdüm. Kimin ne istediğini anlıyorum artık. En son Ahmet Kural ile oturdum, "Bi dizin bile yok oğlum nasıl 450 bin takipçi yaptın?" diye sordu. Hakikaten insanlar öyle bakıyor olaya, nasıl olabilir diye şaşırıyorlar. Ünlü olma merakım yok ama o camiayı seviyorum. Film ve dizi teklifleri geldi. Daha çok senaryo yazmam için. Bir gençlik dizisinden oyunculuk teklifi aldım ama kabul etmedim. Televizyona çıkmıyorum, çıkmak da istemiyorum çünkü dilini tutamayan bir adamım. Konuşacaklarımın sınırı yok.

KÖŞE YAZILARIM SES GETİRECEK

Perşembe gününden itibaren her hafta Güneş Gazetesi'nde yani sizlerle olacağım çünkü yazılı basın farklı. Zaten çocukluk hayalimdi gazeteci olmak. İletişim okumak istedim ailem izin vermedi, onlar ablamın hayali olan psikoloji bölümünü okumamı uygun gördü. Gazetede bana ayrılan köşede kendimi daha rahat bir şekilde ifade edebileceğimi biliyorum. Fanlarım bu köşeye bayılacak hatta yeni fanlarım da oluşacak, iddialıyım. Köşe yazısı yazacağımı twitter'da duyurduğumda herkes tebrik etti ama bir çoğu içten değildi, kıskanan arkadaşlarım oldu. Ben yazdıkça onlar çatlayacaklar, oh olsun!

TWİTTER'IN FAZLA ÖMRÜ KALMADI

"Bana piyango vurdu" diyebilirim. Bu tamamen bir şans. Kaç kişi internetten para kazanıyor ki? Hem de eğlenerek. İnsanlar kısa cümleler okumak istiyor, bu yüzden twitter 140 karakter. Fakat bu mecranın ömürü fazla değil. Birkaç yıla bu popülerlik kalmayacak. İnsanlar artık görmek istiyor.  Sanal dünya görsele kayacak, ben de görsele geçeceğim. Fotoğraflı twitler atıyor, vine kullanıyorum. Videolar hazırlıyorum. Bu sayede yarım milyonları götüren insanlar var. İleriye dönük planım bu!

PAZARLARDA OYUNCAK DA SATTIM, NARGİLECİLİK DE YAPTIM

Çocukluğum pazarlarda geçti, tişört satıyordum bazen de oyuncak bebek falan... Bir şekilde toptan bir şeyler alıp satmayı severim. Fenomen oluncaya kadar bu şekilde geçiniyordum. Sırf can sıkıntısından garsonluk bile yaptım, nargilecilikte... Belki de bu sayede fenomen oldum. Halkın içindeydim hep. Laf cambazı olmamın temeli esnaflıktan geliyor. Yasemin İLAN /GÜNEŞ

 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA