Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
5 kapılı A3 yollarda
18 Mart 2013 Pazartesi 23:30

5 kapılı A3 yollarda

Üç kapılı Audi A3'ün ardından bu otomobilin 5 kapılı Sportback versiyonu da bayilerdeki yerini aldı

Yeni Audi A3 Yeni Audi A3 ülkemize ilk etapta 3 kapılı gövde tipiyle satışa sunuldu. Ancak premium kompakt sınıfta tercihi Audi olanların büyük bölümü, bu otomobilin 5 kapılı Sportback versiyonunu tercih ediyor. Audi'nin biraz gecikmeli olarak satışa sunduğu A3 Sportback, 3 farklı donanım seviyesi ve 29.517 Euro’dan başlayan fiyat etiketleriyle alınabiliyor.

Audi’nin ultra hafif tasarım prensibi, yeni A3 Sportback’in ağırlığını önceki versiyona kıyasla 90 kilogram azaltmış. Bu da yakıt tüketimini düşüren etkenlerden biri olmuş. 1.4 TFSI ve 1.6 TDI motor seçenekleriyle satışa sunulan A3 Sportback'in, bir önceki nesline oranla yüzde 10 daha verimli olduğu açıklanıyor. 1.6 TDI versiyonun "S Tronic" şanzımanla birlikte 100 kilometrede ortalama 3,9 litre yakıt tükettiği açıklanıyor. Otomobilin bu ekonomik versiyonu 0’dan 100 km/s hıza 10,9 saniyede çıkıyor ve 195 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

A3 Sportback ile birlikte sunulan 1.4 TFSI motor ise 122 bg gücünde 200 Nm torka sahip. Selefine kıyasla 21 kilogram daha hafif olan bu ünite ile A3 Sportback, 0’dan 100 km/s hıza 9,3 saniyede çıkıyor ve 203 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor. Ortalama yakıt tüketimiyse 100 km’de 5 litre olarak açıklanmakta.

ZENGİN DONANIM
Audi, A3 Sportback’i 3 farklı donanım seviyesiyle sunuyor: Attraction, Ambition ve Ambiente! Ambition donanımında spor ön koltuklar, 3 kollu yükseklik ve derinlik ayarlı deri spor direksiyon, renkli sürücü bilgilendirme sistemi, ön ve arka sis farları, servotronic direksiyon, 3 kollu yükseklik ve derinlik ayarlı deri spor direksiyon, spor süspansiyon, "drive select" ve start-stop sistemi standart olarak sunuluyor. Ambiente donanımında ise iç aydınlatma paketi, 3 boyutlu LUV iç dekor,  renkli sürücü bilgilendirme sistemi, dinamik süspansiyon, arka park sensörü, hız sabitleme sistemi, 4 kollu yükseklik ve derinlik ayarlı deri direksiyon, start-stop sistemi standart olarak yer alıyor.

Audi A3 Sportback, isteğe bağlı olarak uyarlanabilir hız sabitleyici sistem, geliştirilmiş park desteği ve Audi pre-sense  sistemini içeren, yüksek performanslı sürücü destek sistemleriyle de alınabiliyor. Hareket edebilir monitöre sahip MMI işletim sistemiyle birlikte MMI bilgi ve eğlence sistemi kullanılabiliyor. Ayrıca geniş kapsamlı bilgi-eğlence bileşenleri; Bang & Olufsen ses sistemi, Dokunmatik MMI (MMI touch) ve düz, yüksek çözünürlüklü yedi inç monitörü içeren MMI navigasyon plus da opsiyonel olarak sunulan özellikler arasında yer alıyor.

Yine isteğe bağlı olarak sunulan ve 360 derecelik tarama özelliğine sahip park yardımcısı da A3 Sportback’in öne çıkan özelliklerinden biri. Bu sistem, hem yola dik hem de paralel park alanlarına park sırasında direksiyonun kontrolünü sürücüden devralıyor ve gerekli manevraları yapabiliyor.  

A3 Sportback'teki bir diğer dikkat çeken opsiyon da "Audi presense" olarak tanımlanan güvenlik sistemi. A3 Sportback’in öndeki araca arkadan çarpma olasılığının belirmesi durumunda, sürücüyü kademeli olarak uyarıyor ve gerekli olması halinde hassas ve kısmi frenleme yapmaya başlıyor.

 

 

son.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA