Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AA: İtibarımızı zedelemek için kampanya var
08 Temmuz 2013 Pazartesi 14:39

AA: İtibarımızı zedelemek için kampanya var

Anadolu Ajansı, kurumun itibarını zedelemeye yönelik bir kampanya yürütüldüğü açıklaması yaptı.

 AA’dan yapılan açıklamada, Cumhuriyet Gazetesi'nden Işık Kansu'nun köşe yazısında yer alan iddiaların Anadolu Ajansı'nın itibarını zedeleme kampanyasının bir sonucu olarak değerlendirildiği bildirildi.

Kansu’nun Ankara Kulisi köşesinde “Sorular Sürüyor” başlıklı yazıda Anadolu Ajansı T.A.Ş. hakkında CHP milletvekili Umut Oran tarafından verilen soru önergelerinin konu edildiğini belirten AA, “Mezkur soruların Ajansımız tarafından cevaplanmadan gerçeğe aykırı ve kamuoyunu yanıltıcı mahiyette ilgili köşede yayımlanmasını Anadolu Ajansı T.A.Ş.’nin itibarını zedeleme kampanyasının bir sonucu olarak değerlendirmekteyiz” açıklamasını yaptı.

AA, sözkonusu yazıda kurum hakkında kamuoyunu nezdinde şüphe bırakabilecek sorular ve mesnetsiz iddiaların yer aldığını, bu ifadelerle ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesi ihtiyacı doğduğunu bildirdi.

GENEL MÜDÜR YARDIMCISININ AKRABA OLDUĞU YALAN
Anadolu Ajansı T.A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı M. Çağatay Çulcuoğlu’nun Kemal Öztürk’ün eşi Hatice Öztürk’ün akrabası olduğu ve atamanın akrabalık ilişkisine dayanılarak yapıldığı iddisı yalanlanırken “M. Çağatay Çulcuoğlu’nun Kemal Öztürk’ün eşi Hatice Öztürk’ün akrabası olduğu iddiası tümüyle gerçeğe aykırıdır. M. Çağatay Çulcuoğlu, uzun yıllar yurt dışında çalışmalar yürütmüş ve kendi alanında tecrübeye sahip bir kişi olduğu için söz konusu pozisyona ataması yapılmıştır. Tüm atamalarımız liyakat koşullarına uygun olarak gerçekleştirilmektedir. Şirket Ana Sözleşmesi’nin kişiye özel olarak değiştirildiği iddiası doğru değildir. Ajansımızın hızlı büyümesine paralel olarak ihtiyaç çerçevesinde Şirket Ana Sözleşmesinde düzenleme yapılmış, Bahse konu Genel Müdür Yardımcısı’nın ataması ise tüm hukuki düzenlemelere uygun olarak çok daha sonra yapılmıştır” denildi.

AA, “Yüzüncü Yıl Vizyonu” çerçevesinde 11 dilde yayın yapılması konusundaki Anadolu Ajansı T.A.Ş. taahhüdü için öngörülen takvimin 2020 yılı olarak belirlendiğini, gelecek 7 yıllık bir süreç bulunduğunu, Ajansta şu anda da 5 dilde yayın yapıldığını açıkladı.

“HABER AKADEMİSİ İÇİN 1.7 MİLYON DOLAR HARCANMADI”
Haber Akademisi için bugüne kadar 1 milyon 750 bin TL harcandığı bilgisinin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, “Haber Akademisinde 2012 ve 2013 yılları içinde iki kur eğitim düzenlenmiş ve toplam 85 öğrenci yetiştirilmiştir. Bu eğitimler için toplam 430.082 TL kaynak kullanılmıştır. Eğitim giderlerinin büyük bölümünü (yüzde 79) Haber Akademisi personel giderleri oluşturmaktadır ve bu rakamın da büyük bölümü de yazınızda ismi geçen, Anadolu Ajansı’nda en yüksek düzeyde maaş alan yöneticilerden olan Fehmi Çalmuk’un maliyetidir. Haber Akademisi mezunu öğrencilerin tamamının ataması yapılmamakta, başarılı olanlar arasından seçici kurul tarafından atamaları yapılmaktadır” denildi.

Fehmi Çalmuk’un hastanede tedavi gördüğü dilim içerisinde görevden alındığı iddiasını da yalanlayan AA, “Fehmi Çalmuk, şu anda Genel Müdür Danışmanı olarak görevini sürdürmektedir. Fehmi Çalmuk, Akademi Koordinatörü olarak görev yaparken gerekli liyakatı gösterememiş, çalışanlarına ve öğrencilere karşı bir yöneticiye yakışmayacak davranışlar sergilemiştir. Bahsedilen sebeplerle Genel Müdür Danışmanlığına atanmıştır. Ayrıca Fehmi Çalmuk hakkında tüm bu sebeplerle disiplin soruşturması açılmış olup soruşturma devam etmektedir”dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA