Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AB ile gerilimde flaş gelişme
25 Haziran 2013 Salı 14:14

AB ile gerilimde flaş gelişme

Davutoğlu, AB'nin "Bölgesel Politikalar" faslının açılmasına karar verdiğini belirterek...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinde başta Almanya olmak üzere, bazı üye devletlerin çekinceleri nedeniyle sıkıntıları yaşanan 22. fasıl açılması sorununun çözüldüğünü açıkladı. Davutoğlu, AB Bakanlarının fasıl açılmasına karar verdiklerine dikkat çekerek “22. fasıl açılmıştır, mesele kalmamıştır” sözlerini kullandı.

Ahmet Davutoğlu, TBMM’de gazetecilere yaptığı açıklamada, dün gece saat 10.30’de Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile yaptığı son telefon görüşmesinde bir metin üzerinde mutabık kaldıklarını belirtti. Bu metin çerçevesinde AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Stefan Fule ile İtalyan ve Hollanda Dışişleri Bakanları ile ayrı ayrı görüşecek bu metin çerçevesinde katkıda bulunmalarını talep ettiğini anlattı.Davutoğlu şöyle devam etti:

“Bu metinde çok açık biçimde fasıl açılması karara bağlanıyor, diğer teknik ve prosedür toplantılarının iki tafarça uygun olan zaman dilimi içinde özellikle ilerleme raporuna paralel biçimde yapılması kararlaştırılıyor. Önemli olan böyle bir karar alınması ve fasıl geri dönülmez bir kararla acıldığı teyid edilmesi idi. Yine mutabık kaldığımız çerçevede önümüzdeki aylar içinde sadece bu fasıl ile ilgili değil diğer fasıllarla ilgili çalışmalar sürecek.”

“METİN İÇİN BAŞBAKANIN ONAYINI ALDIM”
Ahmet Davutoğlu, üzerinde mutabık kalınan metin konusunda da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü anlatırken de “dün gecen mutabık kaldığımız metni, gece geç vakit saat yarım civarında Sayın Başbakanımız ile paylaşmış onayını almıştım. Ayrıca Avrupa Birliği Bakanı Sayın Egemen Bağış ile koordinasyon içinde olduklarını belirten Davutoğlu “Böylece Türkiye-AB ilişkilerinde engel teşkil edecek bir husus aşılmış oldu. Türkiye için AB hedefi bir stratejik vizyon hedefidir. AB’nin Türkiye’nin üyeliğini aynı stratejik perspektiften değerlendirmesini ümit ederiz. Bu stratejik perspektif olduğunda ortaya çıkabilecek krizler şimdi olduğu gibi daha kolay bir biçimde aşılabilir. Mekanizmalar devreye gider” şeklinde konuştu.

“BAKANLAR KURULUNU DETAYLI BİÇİMDE BİLGİLENDİRDİM”
Bakan Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’ye çabalarından dolayı özellikle teşekkür ettikten sonra çok sayıda metin gidip geldiğini, müsteşarların da sürekli temas içinde olduklarını anlatırken “Dün de Bakanlar Kurulu’na bu konuda detaylı biçimde bilgilendirmiştim ve gelen metinlerin bir kısmını Bakanlar Kurulu’nda Sayın Başbakan ve arkadaşlarla paylaşmış, bir süreç yönetimi bakımından fiili bir katkı temin etmiştik” dedi.

Fasıl açılmasına “çekinceleri”nin olduğu da öne sürülen Hollanda Dışişleri Bakanıyla birkaç kez görüştüğünü, kesinlikle destek beyan ettiğini kaydeden Davutoğlu, İsveç ve İtalya Dışişleri Bakanlarının çok ciddi katkı sağladıklarını belirtti. Ahmet Davutoğlu “Ümit ederim bundan sonra kısa dönemli olsa da bir kriz yaşanmaz, Türkiye’nin AB treni en hızlı biçimde hedefe ulaşacak şekilde yürür”sözlerini de kullandı.

Bakan Davutoğu, AB kararının bir fasıl açılma biçimde yorumlamayanların da olduğuna ilişkin bir soruyu yanıtlarken de metnin AB tarafından fasıl açıldığının ilan edildiğini ortaya koyduğunu, “sadece bazı prosedür ve seremonyel toplantılarının tarihlerinin ilerde belirleneceğini vurguladı. Türkiye’nin ayrıca 23 ve 24 fasılların da derhal açılmasını istediğini, bu fasılların özellikle insan hakları ve özgürlükler açısında önemli olduğunu söyleyen Davutoğlu, “Şimdi 22. fasıl açılmıştır, bu mesele kapanmıştır” dedikten sonra “Önümüze bakalım ve yanlış ve eksik yorumlardan kaçınalım”uyarısını yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA