Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD gazetesi: Türk yetkililer tedirgin
04 Temmuz 2013 Perşembe 14:18

ABD gazetesi: Türk yetkililer tedirgin

Wall Street Journal, Mısır'daki yaşananlarla igili olarak, "Türk liderler, Müslüman Kardeşler'in çöküşünü tedirginlikle izliyor" diye yazdı..

Wall Street Journal Mısır'daki Müslüman Kardeşler'in çöktüğünü iddia etti. WSJ Müslüman Kardeşler çökerken Türkiye’nin liderliğinin gelişmeleri “tedirginlik”le izlediği yorumu yaptı. ABD’nin çok satan gazetesi Wall Street Journal, Haziran ayında ülke çapındaki protesto gösterileri ile karşı karşıya kalan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ordu tarafından devrilen Mısır Cumuhurbaşkanı Muhammed Mursi ile “güçlü stratejik çıkarları ve paylaşılan siyasi İslam köklerinden doğan güçlü bir ittifak oluşturmak için çok çaba gösterdiği” görüşünü öne sürdü.

-“MURSİ’YE DESTEK İÇİN SIRAYA GİRDİLER”-

Müslüman Kardeşler'in Kahire’deki "çöküşüyle" “kilit bir müteffiğin” ortadan kalması dışında Türkiye’nin yükselen Arap demokrasileri için model olma hedefinin tarar görebileceği yorumunu yapan gazete, Mısır ordusunun 48 saat süre vermesinden sonra Türk yetkililerinin Mursi’ye destek vermek için “sıraya girdikleri” ifadesini kullandı. Gazete, bu çerçevede Türk Dışişleri Bakanlığınca ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın açıklamalarına da dikkat çekti. 
WSJ, Türkiye’nin Mursi hükümetinin çöküşü konusundaki “tedirginliği”nin “ideolojik yakınlık yanısıra pratik yatırımlar”dan kaynaklandığını savunduğu haber analizinde Başbakan Erdoğan’ın 2011 yılından bu yana Mısır ekonomisini destek amacıyla 2 milyar dolarlık yardım paketi dahil, bir dizi önlem önerdiğini belirtti.
Bu çerçevede vize kısıtlamalarının kaldırılmasının görüşüldüğünü, ortak deniz tatbikatları yapıldığını, Mursi’ye Mısır’ın kurumlarını reform etmeye yardım amacıyla önde gelen yetkililer ve işadamları gönderildiğini anlatan gazete, Başbakan Erdoğan’ın 2011’de Kahire’yi ziyaret ettiğinde Müslüman Kardeşler tarafından “siyasi bir rol model” olarak övüldüğüne dikkat çekti.
ABD gazetesi Mısır’daki gelişmelerin Türkiye’deki darbe tarihini anımsattığını belirttikten sonra Başbakan Erdoğan’ın geçen ayki hükümet karşıtı gösteriler sırasında “laik düşmanlarının hükümetini iktidardan uzaklaştırmak istediklerini” söylediğini “kendisini Adnan Menderes ile karşılaştırdığını” da yazdı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA