Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABDden Erdoğanı kızdıracak açıklama
22 Nisan 2016 Cuma 09:59

ABD'den Erdoğan'ı kızdıracak açıklama

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, tutuklanan akademisyenlerin bugün Çağlayan’daki ilk duruşmasını yakından izleyeceklerini söyledi.

 Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında konuşan sözcü Kirby, tutuklu akademisyenlerle ilgili kendisine yöneltilen bir soruya verdiği yanıtta, “Her şeyden önce, biz davayı çok yakından izliyoruz. Daha söylediğimiz gibi, Türk hükümetini, Türk anayasasında da korunan ilkelere uymaya, yargı bağımsızlığına, bunların hepsi dahil demokrasinin temel ilkelerine uymaya teşvik etmeyi sürdürüyoruz “diye konuştu.

Kirby, Amerikalı diplomatların bu tür davaları genel olarak izlediklerini, bu davaya katılım olup olmayacağı konusunda da bilgisinin bulunmadığını söyledi.

John Kirby, “ABD’nin 1915 olaylarına ilişkin bu yıl ki tanımlamasının ne olacağı” yönündeki bir soruya da “Şu anda bu konuda söyleyecek ön fikrim yok” diye yanıtladı.
Kirby, yargıtayın, Ergenekon Davası’nı hem usul hem de esastan bozması ile ilgili soruya verdiği yanıtta da konuya ilişkin haberleri gördüğünü, Türk hükümeti yetkililerine hukuk önünde herkesin eşit olduğunu anımsatmayı sürdüreceklerini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA