Celal Demir / gazeteci/yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Celal Demir / gazeteci/yazar

Açlık sofuluğu bozar

05 Ekim 2015 Pazartesi 11:16

 

Türk toplumu olarak topyekûn bir cinnet içerisindeyiz. 

Her gün haber bültenlerinde, gazete manşetlerinde insan havsalasının almayacağı şekilde katledilenlerin haberlerini görüyoruz. 

Tabii bu katliamların altında çeşitli buhranlar yatmaktadır. Ekonominin çöküşü, ahlâkın yozlaştırılması bu buhranları körükleyen en önemli nedenlerin başındadır.

Malûm buhranlar yüzünden, insanlar çığırdan çıkmış bir şekilde; düğün basıp onlarca kişiyi katlediyor, tecavüz edip baş kesiyor, çatılara çıkıp intihar ediyor ve ana, baba, çocuğu olduğunu düşünmeden ailesini yok ediyor.

Heeyt be biz neymişiz de haberimiz yok. 

39 saniyede bir suç işleyen millet olduk çıktık.

6 dakikada bir ev soyan,

7 dakikada bir otomobil götüren,

9 dakikada bir eve giren, 

18 dakikada bir yankesicilik yapan,

41 dakikada bir kapıp kaçan,

4 dakikada bir adam yaralayan,

4 saatte bir adam öldüren,

19 dakikada bir adam tehdit eden,

26 dakikada bir intihar eden,

4 saatte bir tecavüz,

31 dakikada bir aile içi şiddet,

Her saat başı çocuk kaçırma,

Ve; her saniye başı yalan dolanın yanı sıra, rüşvet ve yolsuzluk…

Evet; Suç işleyen bir millet olduk…

Bunca buhran içinde, bunların yaşandığını görmek çokta şaşırtıcı bir şey değil. Yıllarca işsiz kalan, evine ekmek götüremeyen, ailesinin ihtiyaçlarını karşılayamayan, borçlarını ödeyemeyen bir insanın ruh hali elbette bozuktur ve bu tür menfi işleri yapmaya da meyillidir. 

Ahlâktan, maneviyattan bîhaber bir insanın, tecavüz gibi kafa kesme gibi gayr-ı insani işleri yapması da pek yadırganmamalıdır.

Ancak ne yazık ki Türkiye, ekonomik ve sosyal açıdan her geçen gün batağa saplanan bir ülke…

Ekonomisi dibe vurmuş neredeyse küme düşecek bir ülke…

15 milyon işsiziyle,

12 milyon açıyla,

10 milyon yoksul ve muhtaç emeklisiyle…

Madalyonun öbür yüzüne baktığımızda ise sorunun çok daha önemli bir boyutunu görebiliyoruz…                                                                                                                              İşsizlik vakasının işsiz kalan kişilerde yarattığı korku, fiziksel ve ruhsal sağlığın bozulması, toplumun değer yargılarının yitirilerek ortaya çıkardığı ümitsizlik, yoksulluk ve toplumsal dayanışmanın bozulması…                                                             İşte en büyük tehlike burada!... 

“Açlık sofuluğu bozar” atasözünde dendiği gibi, aç olan insan iki kuruş için adam öldürüp hırsızlık yapabilir. Tabii buna bir de ahlâk yoksunluğu eklenirse ırzını, namusunu da satabilir.

Hırsızlık artı, cinayet artı, boşanma artı. Yakında övündüğümüz, toplumun çekirdeği dediğimiz bir aile kavramı kalmayacak. Türk milletinin üstün vâsıflarından biri olan itidali yitiriyoruz. Tüm bunlar yok olursa sosyal barış diye bir şey kalmaz ve bilsinler ki bunun en büyük ceremesini de iktidar çeker.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA