Celal Demir / gazeteci/yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Celal Demir / gazeteci/yazar

Açlık sofuluğu bozar…

01 Mart 2016 Salı 16:11

 

 

 

Her gün haber bültenlerinde, gazete manşetlerinde insan hafızasının almayacağı şekilde cinayetlere, soygunlara ve eskiler daha iyi tanır, ‘Ünlü dolandırıcı Raki’yi bile solda sıfır bırakan dolandırıcılıklara şahit oluyoruz. 

Tabii bu katliamların bu soygunların altında çeşitli buhranlar yatmaktadır. 

Malûm buhranlar yüzünden, insanlar çığırdan çıkmış bir şekilde; işyeri ve ev basıp insanları katlediyor, elini kolunu sallaya sallaya banka ve işyerlerine girip soygun yapıyor, acımasızca insanları katlediyor, tecavüz ediyor. 

Güzel ülkemizde son yıllarda ortaya çıkan en baba dolandırıcılık olaylarından birinin ardında bir kaç üniversite öğrencisi çıkmıştır. İşin ilginç yanı arkadaşların çılgın bir hayat sürmesidir.

Hele son günlerde bir ‘Tele-Dolandırıcılık’tır gidiyor sormayın. Gelen mesajlara, gelen telefonlara bakamaz olduk. 

Ve yine, kapı kapı gezen ve size hediye vaat eden satıcılar tarafından gerçekleştirilen soyguncular. Verecekleri 3 kuruşluk hediyeye kanmayın, canınızdan malınızdan olmayın. Bir şampuan, bir parfüm çok rahat alabileceğiniz ve ihtiyacınız olmayan şeyler. Asla değmez. Özellikle ev hanımlarını uyarmak gerek bu konuda. Tencere, tava satanlara çeyizcilere, bohçacılara hepsine kapılıp gidiyorlar.

Bunca buhran içinde, bunların yaşandığını görmek çokta şaşırtıcı bir şey değil. Yıllarca işsiz kalan, evine ekmek götüremeyen, ailesinin ihtiyaçlarını karşılayamayan, borçlarını ödeyemeyen bir insanın ruh hali elbette bozuktur ve bu tür menfi işleri yapmaya da meyillidir. 

Ahlâktan, maneviyattan bîhaber bir insanın, tecavüz gibi, hırsızlık ve soygun gibi gayr-ı insani işleri yapması da pek yadırganmamalıdır. 

İşsizlik vakasının işsiz kalan kişilerde yarattığı korku, fiziksel ve ruhsal sağlığın bozulması, toplumun değer yargılarının yitirilerek ortaya çıkardığı ümitsizlik, yoksulluk ve toplumsal dayanışmanın bozulması…                                                                                            İşte en büyük tehlike burada!... 

“Açlık sofuluğu bozar” atasözünde dendiği gibi, aç olan insan iki kuruş için adam öldürüp hırsızlık yapabilir. Tabii buna bir de ahlâk yoksunluğu eklenirse ırzını, namusunu da satabilir.

Ülkede hırsızlık artı, soygunlar arttı, cinayetler artı, boşanmalar artı. Yakında övündüğümüz, toplumun çekirdeği dediğimiz bir aile kavramı kalmayacak. 

Türk milletinin üstün vâsıflarından biri olan itidali yitiriyoruz. Tüm bunlar yok olursa sosyal barış diye bir şey kalmaz ve bilsinler ki bunun en büyük ceremesini de iktidar çeker.  

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA