Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adana Valisi Coşa şok inceleme
24 Haziran 2013 Pazartesi 16:26

Adana Valisi Coş'a şok inceleme

Adana Valisi Avni Çoş 'üsülsüz harcama yaptığı' iddiasıyla suçlandı...

Adana'da Şubat ayında hayatını kaybeden 6 yaşındaki Ali Utku Yücel'in kalbi 2 yaşındaki Melek Özcan'a nakledilmiş, Ali Utku'nun babası gazeteci Kemal Yüce'nin minik Melek'in kalbini dinlediği fotoğraf ise hafızalara kazınmıştı. Şimdiyse Ali Utku Yücel'in cenaze masraflarının karşılanmasına yaptığı yardım nedeniyle Adana Valisi Hüseyin Avni Coş 'üsülsüz harcama yaptığı' iddiasıyla suçlandı. Bu iddia Kamu Etik Kurulu tarafından incelenecek.

Vali Coş, "Bu konunun değişik şekillerde yansıtılması, etik sorunu haline getirilmeye çalışılması, normal bir insanın, aklının vicdanının kabul etmeyeceği, ahlak ölçüleriyle bağdaşmayan bir olaydır" dedi.

Merkez Yüreğir İlçesi’ndeki bir alışveriş merkezinin buz pistinde, babası Kemal Yücel ile kayarken düşen ve başını çarpan Ali Utku’nun tedavisine yardımcı olan ve cenazesinde aileyi yalnız bırakmayan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, ’usülsüz harcama yaptığı’ iddiasıyla, Kamu Etik Kurulu’na şikayet edildi. 3 ay önce gerçekleşen olayda, gazeteci Kemal Yücel, oğlu Ali Utku’yu parasızlık ve sosyal güvencesi olmadığı için tedavi ettiremeyince, gazetelerde yayınlanan haber üzerine Vali Coş, çocuğun tedavisinin yapılabilmesi için talimat verdi. Özel Acıbadem Hastanesi, Vali Coş’un devreye girmesiyle 15 bin lira tutarındaki tedavi ücretini almayarak, Ali Utku’nun ameliyatını ücretsiz gerçekleştirdi. Ancak Ali Utku, ameliyattan sonra oluşan ödem nedeniyle yaşamını yitirdi.

 

ŞİKAYET EDİLDİ

Sosyal güvencesi olmadığı ve maddi durumunun yetersizliği nedeniyle Adana Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan, 15 kişilik mütevelli heyetinin kararıyla, aileye cenaze yardımı yaptı. Adı açıklanmayan bir kişi de, Vali Coş’u Kamu Etik Kurulu’na, 'usulsüz harcama yaptığı' gerekçesiyle şikayet etti.

MİNİK MELEK ÖZCAN HAYATA TUTUNAMADI

Kamu Etik Kurulu’nun konuyu araştıracağını belirten Vali Coş, şöyle konuştu:

"Bu olayda insani bir durum söz konusuydu. Bu konunun değişik şekillerde yansıtılması, etik sorunu haline getirilmeye çalışılması normal bir insanın, aklının vicdanının kabul etmeyeceği, ahlak ölçüleriyle bağdaşmayan bir olaydır. Bu yaşanan üzüntü verici. Bir takım insanların, hırs, kin, nefretlerinin ne kadar ölçüsüz olduğunu, hiçbir insani ve ahlaki ölçüye riayet etmeden saldırdıklarını, menfaatlerine ters düştüğünde, nasıl davrandıklarını hep birlikte görüyoruz. Toplumun vicdanına havale ediyorum."

Valilik kaynakları, Ali Utku Yücel’in tedavi masrafları hastane yönetimi tarafından karşılandığını, Ali Utku’nun cenaze masrafları için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın 15 kişilik mütevelli heyeti kararıyla aileye cenaze masrafı yardımı yapılıp, mevlit okutulduğunu bildirdi. Ali Utku’nun ölümü ardından, ailesi çocuğun organlarını bağışlarken Ali Utku’nun organları 3 kişiye can vermişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA