Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Ağa bize oy ver...

20 Ağustos 2015 Perşembe 11:38

          

“Modern görünme adına bu kadar çok yapmacık insanın bir araya toplandığı ülke neresidir” diyemem. Çünkü, ağzımı açmam için; orta akıl bakışıyla, en az 20 ülkede antropolojik bir irdeleme yapmam gerek. Bu kadar çok akıllı veya değil, kaç insan nerede yaşar? O konuda da tam bir bilgi sahibi değilim. Çünkü, asla sonuç elde edecek kadar, bilgi ve karşılaştırma imkanım yok. Zeka da belirsiz olabiliyor bazen.

Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Türk siyasetçileri, eksiksiz olmasa bile; olabildiğince kötü aktör ve aktiristler. Aynen, bilerek ve isteyerek yazıyorum. Ne sahne duruşunu biliyorlar. Ne o güzelim konuşma metinlerinde nerede ses ve hece vurgusu yapacaklarını. Veya Bahçeli gibi sadece ve sadec söylemiş olmak için; ikna etme derecesi son derece düşük ve samimiyetsiz. Hem bir rol yapmaya çalışıyorlar; hem de rol yapmayı bilemedikleri için; anlamsız konuşmak zorunda kalıyorlar. Kendi kendinden vazgeçerek boyutlar üstü takılıyorlar.
 

Ey! Avrupa diye başlayan; Devlet gerekeni yapacaktır diye atan tutan.
Halk iradesi, yüce meclis veya aziz milletim lafları; hepsi de gerekli ancak; bizim siyasetçiler, gereksizce; lastik gibi uzata uzata kullanıyorlar bu sözcükleri.
Ucuz konuşmalar, ucuz vaadler, ucuz hemde az becerili, ama çok itaatkar meslek çalışanları dolduruyorlar etraflarına.Benim kara kaşlı siyasilerim.  Danışmanlar. Veya şakşakçı yazarları da aynı derecede kötü rol yapıyorlar. Baştan aşağı bak; drama dersinden asla geçer not alamayacak, ilke veya ekseni çözülemememiş; yörünge dışı bir artistlik. Ve sürekli rol çalma. Para veya arazi veya kalp değil; bunlar rol çalıyor. Biri saçmalae saçmalamaz, diğerleri de yarışa giriyor. O parti veya bu diye ayrımı değil zaten benim derdim. Baktığın zaman en adam gibi parti, CHP. Başarılıdır veya değil. Ama bir organizasyon. Despotik ve yalpa değil. Oy verir miyim? Vermem veya veririm.veya vereceğim; bilmiyorum! Ama orası da kötü bir drama klubü gibi.
Koalisyon oyununu sahnelerlerken baktım; gerçekten ben utandım. İnsan bu kadar inanmadan sahneye çıkar. Seyirci de sahtekar. Basın yani.
Mamçak mamçak sorular. Orda da kötü oyuncular dolu.
Gazeteci rolü bile oynamayı beceremeyenler ve siyasetin beleş tiyatro izleyicisi boyutu gibi bir durum.

Danışmanlardan buyur: Burhan Kuzu, sadece söylediklerini dinle.
Al sana; Bahçeli’nin üstelik baş danışmanı. Metin Özkan galiba adı. Yıl 2015 ama bir dinle bu beyefendiyi, hala kafa Alp Er Tunga Öldü mü; ölme dimi acaba ayarında.
CHP ise belki samimi evet. Ancak, hitap yeteneği yok; çoğu konuşmacı da ve hep aynı konular. Atatürk hariç kim ararsan orda. Hala oylar neden artamıyor; şimdilik oradalar.
Halk bir an fırsat bulsa kendi derdine düşecek. Aslında düşmüş, perişan. Hem de nasıl. Zengin veya fakir biri dolarla alış verişten; diğeri dolaylı vergi saçmalığından, iki seksen çakılmış. Medya ise şaşkın ve üzülerek söylüyorum bir yalan tabancası gibi, içip içip takır takır sıkıyor.

Ne bir inceleme, ne kafa yorma, ne hazırlık. Hiç biri yok. 30 yıldır dağı taşı; bombalayan adamlar, 40 yıldır ölen ve öldürenin arkasından haklı kim tartışması. Sonra biri çıkmış, “asker güçlüdür asla yıpranmaz” dolduruşu. Hadi ya; en başta CNNTÜRK olmak üzere, bölücüye imkan verişine girmiş medya da son 10 yılda veya 1 ayda kaç tane gezi veya şehit yakını çıkıp bir sorun veya çözüm önerisi dile getirdi.
Sonra sen anlat bana “bu ülke bizim bölemezler”. Eyvallah ama; niye bölemiyorlar acaba bizi ? Türk olmak tamam; anladık bu dolduruşu. Ama akıl sağlığı olarak, bir bak etrafa. Kim hangi rolde, hangi kanalda? Kaç saat sahnede kalıyor. Yoksa Şirin Payzın veya Abdülkadir Selvi boyutundan bakarsan. Erciyes’te her yıl Bahçeli ve Bozkurtlar,  yeniden imparatorluklar kuruyor. Çoğu Tekir yaylasına gitmiyor ama en azından milliyetçi veya ülkücü rollerine soyunup, kuru sıkı sallamıyor. İp atar mış veya asarmış oyunu oynamıyor. Oynayan da zaten çok kötü oynuyor.
Afedersiniz; Amerika adlı devlet; neden terör örgütleriyle ve neden tahta bir masa başında; toplanıp müzakere yapmayı akıl edemiyor? Veya silahları bırakalım mı ağalar demiyor.
Cevap: Güney Doğu’da toprak ağalığı neden sona erdirilmiyorunki gibi.
İşte kötü tiyatronun, aslında en iyisi sorusu bu olurdu? Fakat cevap yine siyasi olacak: Ağa bize oy ver; gerisi koyver..

 

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA