Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aile hekimleri randevulu oluyor
27 Haziran 2013 Perşembe 18:00

Aile hekimleri randevulu oluyor

1 Temmuz'dan itibaren Aile Hekimi'nden de randevu alınacak..

SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 1 Temmuz'dan itibaren Aile Hekimliği'nin randevulu sisteme geçeceğini belirterek, "Kamu hastanelerinde bu anlamda yüzde 75'leri yakalayan başarımız var. Bu süreci inşallah aile hekimlerinde de başlatacağız. Ben tüm aile hekimlerinden sistemi kendi muhatap oldukları hastalarıyla ve aileleriyle verimli çalıştırmaları adına duyarlılık bekliyorum" dedi.

Sağlık Bakanlığı, Medipol Üniversitesi, Imperial College London ve The Lancet Dergisi işbirliğiyle düzenlenen "Genel Sağlık Kapsamı Bakanlar Konferansı" Hilton Oteli'nde başladı. Konferansla ilgili Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Imperial College'den Profesör Rıfat Altun, The Lancet Dergisi Editörlerinden Richard Horton'un katılımıyla ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

RUHEN VE FİZİKEN SAĞLIKLI OLMA HALİ

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğllu iki gün sürecek olan konferansa, 37 ülkeden gerek bakan düzeyinde gerek üst düzey yöneticiler ve sağlık konusunda uluslararası otorite olarak kabul edilen görevli ve yetkililerin katılacağını söyledi. Türkiye'nin geçtiğimiz 10 yıl içinde sağlıkta gerek ülke insanı olarak gerekse dünya kamuoyu olarak çok önemli başarılara imza attığını belirten Müezzinoğlu, şunları söyledi:

"Önümüzdeki 10 yıllık dönemde de bu ana kolonların sağlıklı yapılanması ve gerek sağlık kalitesindeki standartın yükseltilmesi gerekse teşhis, tedavi hizmetlerine ulaşılabilirliğin ve finansmanın sağlanmasındaki istikrarı devam ettirirken, diğer taraftan da koruyucu halk sağlığındaki alanı çok daha güçlü hale getirebilmek ve Dünya Sağlık Örgütü'nün sağlığı tarif ederken ‘ruhen ve fiziken sağlıklı olma hali' başlığında toplumun, bireyin, ailenin ve toplumunda ruhen sağlıklı olabilmesi adına önümüzdeki süreçte koruyucu sağlık hizmetlerine çok daha önemli finansmanlar, çok daha güçlü destekler vermemiz gerektiği kanaatindeyim. Bu anlamda geçtiğimiz dönemlerde başarıyla uyguladığımız tütün alışkanlığı ile mücadele, alkolizm veya alkol alışkanlığı, uyuşturucu alışkanlığı gibi alanlardaki mücadelenin çok daha güçlü olması. Yine bir tarafta obezite, hareketsiz yaşam gibi yine toplumu önemli derecede sağlık alanında etkileyen mücadelenin. Yaşlanan nüfusün sorunlarına daha duyarlı ve çözümler üretebilme adına çalışmalar yapmamız gerektiği kanaatindeyim."

AİLE HEKİMLİĞİNDE RANDEVULU SİSTEM 1 TEMMUZ'DA BAŞLIYOR

Bakan Müezzinoğlu ve diğer konuşmacılar konferansla ilgili yapılan açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Müezzinoğlu, "Aile hekimliği ile ilgili randevulu sisteme geçiliyor. Yeni sistem ilgili görüşünüz?" şeklindeki soruya, şu yanıtı verdi:

 "Zaman ve zamanı doğru kullanmak önemli. Daha önce kamu hastanelerinde başlattığımız randevu sistemi şimdi aile hekimlerimizin de randevulu bir şekilde sisteme dahil edilmesini planladık. Temmuz ayı itibariyle başlayacağız. Her sistemin başlangıçta bazı aksamaları mutlaka oluyor. Ama geldiğimiz nokta teknolojiyi daha iyi kullanabilen, zamanı daha iyi planlayabilen, hekim yetersizliğimizi zaman israfıyla daha da büyütmemek adına hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın zamanı en verimli şekilde hasta ve hasta için değerlendirebilmek adına randevu sistemine geçiyoruz. Kamu hastanelerinde bu anlamda yüzde 75'leri yakalayan başarımız var. Bu süreci inşallah aile hekimlerinde de başlatacağız. Yıl sonuna kadar sistem kendi kendini her geçen gün geliştirecek noktaya ulaşacağına inanıyoruz. Ben tüm aile hekimlerinden sistemi kendi muhatap oldukları hastalarıyla ve aileleriyle verimli çalıştırmaları adına duyarlılık bekliyorum. Hastalarımızdan da planlı bir hizmet alımına destek vermeleri onlar için daha faydalı olacağını da buradan belirtmek istiyorum."

HABERLERLE İLGİLİ BİR BİLGİM YOK

Bakan Müezzinoğlu, bugün bazı gazetelerde çıkan ‘Suda doğum, mikrocerrahi ve diş protez'in de aralarında bulunduğu bazı tedavilerde devlet hastanelerinde ücretsiz yapılacağı" yönündeki sorular üzerine,  "Haberlerle ilgili bir bilgim şu anda yok. Bizim suda doğum ve mikrocerrahi konusunda bütün işlemlerin kamu hastanelerinde ücretsiz yapılmasıyla ilgili zaten ilkesel bir şeyimiz var. Çok ekstrem hadiselerin planlamasını Çalışma Bakanlığımız'la birlikte yapıyoruz. Bugünkü gazete haberleriyle ilgili haberleri toplantı sonunda araştıralım sonra cevap verelim" dedi.

FAZLA BESLENDİĞİMİZ, HAREKETSİZ KALDIĞIMIZ İÇİN HASTALANIYORUZ

Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, bir basın mensubunun Dokuz Eylül Üniversitesi'nin yaptığı  "2020 yılında 15 milyon kişi diyabet hastalığına yakalanacağı" yönündeki bir araştırmayı hatırlatması üzerine  şöyle konuştu:

"Türkiye'nin hastalık yükü değişti. Değişmeye de devam ediyor. En büyük problemimiz ise obezite ve hareketsizlik. Sağlık Bakanlığımız, Başbakanlığımızın önderliğinde şişmanlığa ve hareketsizliğe karşı büyük bir mücadele başlattı Türkiye'de. Bir ülke programımız var. Bu programa herkes katkı vermeli. Sadece Sağlık Bakanlığı değil, diğer bakanlıklar, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları, uluslar rası kuruluşlar gerçekten şişmanlık ve hareketsizlik devam ederse maalesef o rakamlara ulaşırız. Ama eğer şişmanlığı engelleyebilirsek, doğru beslenirsek, yeteri kadar hareket edersek, bahsedilen sayıların altında kalırız. Bu nasıl yaşayacağımıza bağlı toplum olarak. Bu hususta toplumun alışkanlıklarını değiştirmek de çok kolay da değil. Bu zora talip olmuş durumdayız. Eskiden kötü beslendiği için, az beslendiği için Türkiye'de çok fazla hastalık oluşuyordu. Bunun üstesinden geldik ama şimdi gereksiz yere fazla beslendiğimiz için ve hareketsiz kaldığımız için hastalanıyoruz. Mücadele edeceğiz."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA