Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AK Partiye AYMden ihtar
18 Nisan 2013 Perşembe 17:07

AK Parti'ye AYM'den ihtar

Anayasa Mahkemesi, kısaltma nedeniyle "AK Parti"ye ihtar verilmesini kararlaştırdı

Anayasa Mahkemesi, "Adalet ve Kalkınma Partisi" ismi ile “AK Parti” kısaltmasını kullanmak isteyen Adaletçi Kurtuluş Partisi’ne ihtar verilmesine karar verdi. 

Anayasa Mahkemesi’nin Adaletçi Kurtuluş Partisi’ne ihtar verilmesine ilişkin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak, Adaletçi Kurtuluş Partisi ismiyle kurulduktan sonra, Parti Tüzüğü’nü “Partinin adı Adalet ve Kalkınma Partisi'dir. Merkezi Ankara’dadır. Simgesi AK PARTİ'dir” şeklinde değiştirerek Adalet ve Kalkınma Partisi’nin adını ve kısa adını kullanan Adaletçi Kurtuluş Partisi’ne, bu aykırılığı gidermesi için ihtar kararı verilmesini talep etti.
Parti ise Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı savunmada, Adaletçi Kurtuluş Partisi’nin 27 Şubat 2012 tarihinde tüzel kişilik kazandığına dikkat çekerek, partinin Kurucular Kurulu’nun tüzük değişikliğine giderek, partinin adını Adalet ve Kalkınma Partisi, merkezini Ankara, simgesini de AK Parti şeklinde değiştirdiğini belirtti. Tüzük değişikliğinin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve İçişleri Bakanlığına bildirildiğinin belirtildiği savunmada, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tüzük değişikliği ile parti adı ve simgesi değiştirilmesine rağmen tüm yazışmalarında parti adını Adaletçi Kurtuluş Partisi olarak yazmakta ve tüm tebligatları da değiştirilen isimle göndermektedir. Eğer Partimizin adı hukuki olarak ve sizlerin nezdinde bu ise oluşmamış bir durum için ihtara gerek yoktur. Yapılan tüzük değişikliği sonrasında bildirilen isim ve simgenin Siyasi Partiler Sicilini tutmakla görevli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bu sicile işlenmemesi açıkça kanuna aykırıdır. Parti adının Adaletçi Kurtuluş Partisi olduğunun ve tüzük değişikliğinin yazışmalarda Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından fiilen uygulanmadığı durumda Anayasa Mahkemesindeki bu davanın hukuken bir sonuç doğurmaması gerekir” denildi. 

-ÖRGÜTLENMEYİ TAMAMLADIK-

Partinin değiştirilen ismi ve simgesini kullanmak istediğinin belirtildiği savunmada, Kurucular Kurulunun ve partinin iradesinin bu yönde olduğu ifade edildi. Partinin Adalet Ve Kalkınma Partisi ismi ile öğütlenme çalışmalarını tamamlayarak 2013 yılının sonlarında yapılan yerel seçimlere katılmak istediğinin belirtildiği savunmada, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının ihtar başvurusunun reddedilmesi istendi. 
Anayasa Mahkemesi ise, daha önce kurulmuş olan ve siyasi parti siciline kayıtlı bulunan başka bir parti tarafından kullanılmakta olan parti adını ve kısaltılmış adını, 2820 sayılı Kanun’un 96. maddesinde yer alan emredici hükümlere aykırı olarak kullanan ve uyarılmasına rağmen bu durumu düzeltmeyen Adaletçi Kurtuluş Partisi’ne ihtarda bulunulmasına karar verdi. 
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA