Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akdenizli filmler İzmirde yarışacak
03 Temmuz 2013 Çarşamba 13:47

Akdenizli filmler İzmir'de yarışacak

İzmir, 1-9 Kasım tarihleri arasında bu yıl ilki düzenlenecek olan "Akdeniz Film Festivali"ne ev sahipliği yapacak

 İZMİR Büyükşehir Belediyesi, bu yıl ilk kez düzenleyeceği 'Akdeniz Film Festivali' ile dünya sinemasının önde gelen isimlerini kentte ağırlayacak. 1- 9 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek festival kapsamında 'Uçan Balık' ödülleri de dağıtılacak.

Ekim 2009'da gerçekleştirdiği Kültür Çalıştayı ile İzmir'i 'Akdenizlilik kimliği' içinde yeniden uluslararası bir kültür, sanat ve tasarım metropolü haline getirme hedefini ortaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu hedefe ulaşma konusunda çok önemli bir adım daha atıyor. Kentin kültür- sanat yaşamına ciddi katkı sağlayan önemli alt yapı yatırımlarını hayata geçiren ve pek çok uluslararası sanat etkinliğini destekleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de 'Akdeniz Film Festivali' adı altında çok önemli bir organizasyona imza atmaya hazırlanıyor.


1 - 9 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan 1. Akdeniz Film Festivali, yurtiçinden ve dışından çok sayıda sanatçıyı İzmir'de ağırlayacak. Festivale Akdeniz ülkelerinden filmler ile Akdeniz temasını içinde barındıran filmler başvuruda bulunabilecek.


Festival kapsamında 'uzun metraj kurmaca', 'belgesel film' ve 'kısa film' bölümleri olacak ve bu kategorideki filmler festivale kabul edilecek. Festival yarışmasında dereceye girecek olan sinema sanatçılarına, kentin Akdeniz kültürü ve denizle olan ilişkisini vurgulayan 'Uçan Balık' ödülleri verilecek. 


Ödüller, 'En iyi film', 'En iyi yönetmen', 'En iyi kadın oyuncu', 'En iyi erkek oyuncu' ve 'Jüri Özel' dallarında olacak. 'Uçan Balık' ile birlikte çeşitli para ödülleri de takdim edilecek. Ayrıca Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) tarafından 'En iyi film' ödülü verilecek.


Gösterimdeki filmler, 'yarışmalı' ve 'yarışma dışı' kategoriler şeklinde olacak. Uzun metraj kurmaca filmler, yarışmalı bölümde gösterilmeye aday olabilecek. Yarışma filmleri yönetmen, senarist, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşan uluslararası bir jüri tarafından değerlendirilecek. 2012 yılından önce gösterime giren filmler ve Türkiye'de ticari dağıtıma çıkmış olan filmler yarışmaya kabul edilmeyecek.


Filmler, festivalin yarışma dışı bölümlerinde gösterilmek üzere de seçilebilecek. 


Yarışma koşulları için www.affizmir.org ve www.mffizmir.org web sitelerindeki 'Duyurular' başlığı altında yer alan 'Yarışma Bölümü İçin Katılım Bilgileri' başlığı incelenebilir.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA