Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akil heyetine Nevşehirde şok
18 Nisan 2013 Perşembe 16:05

Akil heyetine Nevşehir'de şok

İç Anadolu Heyeti, Nevşehir'de de vatandaşların tepkisiyle karşılaştı...

KONYA, Karaman ve Kayseri'de çalışmalar yapan 'Akil İnsanlar İç Anadolu' heyeti Nevşehir'de de bazı Sivil Toplum Örgütü ve halkın tepkisi ile karşılaştı.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı davetsiz kişilerin, sivil toplum örgütü ve dernek üyelerinin toplantıya alınmadığı Akil İnsanlar toplantısına alınmayanlar kapıda güvenlik görevlileri ile tartıştı.

Sivil Toplum Örgütleri ile yapacakları toplantı öncesi açıklama yapmak üzere basın mensuplarının karşısına çıkan Ahmet Taştekin, Erol Göka, Vahap Coşkun, Doğu Ergil, Beril Dedeoğlu açıklama sırasında otele gelenlerin tepkisi ile karşılaştı. Grup adına açıklama yapan Ahmet Taşgetiren, akil insanların çözüm sürecinin gelişmesine katkı amaçlı çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Taşgetiren, şöyle dedi:


"Zaman zaman akil insanlara toplumun siyasette algıladığının uzantısı olan tepkiler oluyor. Şehit analarımızı ziyaret ettik,onlarla kucaklaştık onlar 'Biz evlatlarımızı kaybettik başka analar kaybetmesin' diyor. 3 aydır Türkiye'ye şehit haberleri gelmiyor. Sakin insanların gönülden ettiği dualar medyaya yansımıyor. Bizler bayrağımız, vatanımız konusunda herkesten fazla duyarlıyız. Akil insanlar geçmişi bilinmeyen insanlar değil. Ülkemizden zırnık vermeyiz."


Taşgetiren, Konya ve Kayseri'deki tepkilerin halkın çoğunluğunun tepkisini yansıtmadığını dile getirdi. Sürecin karışıklık nedeniyle yanlış algılandığını kaydeden Taşgetiren,  şöyle konuştu:

"Anayasa ve çözüm süreci iç içe geçtiği için yanlış algılamalar oluyor. Akil insanlar düşüncelerini ipoteklemiş değil. Biz herzaman Kürt sorunu konusunda PKK'nın, Kürtler'in temsilcisi konumuna oturtulmaması gerektiğini savunuyoruz. Silah siyasetin kimyasını bozuyor."

Taşgetiren'in konuşması sırasında salona davet edilmediği halde giren Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Mustafa Uğur, toplantılara davet edilen sivil toplum örgütlerinin davetinde bile ayrımcılık yapıldığını savundu. Uğur, "Rüyamda şehit öğretmenleri gördüm. Sizlere haklarını helal etmediklerini söylediler. Size şehitlerin selamını getirdim. İki elleri yakanızda. Akil İnsanlar, 'PKK Türk Ordusu'nu yendi' diyor, barı siz yapmayın Ahmet Hocam. Siz bizi ikna etmeye mi geldiniz. Bari siz yapmayın" diye konuştu. Öğretmen olduğu belirtilen İlhami Genç ise, kendisinin Kürt vatandaşı olduğunu belirterek, "Sizleri kınıyorum" dedi.

Ahmet Taşgetiren'in "Peki çözüm nedir?" sorusu üzerine Mustafa Uğur, "Büyük Ortadoğu projesini bu ülkeyle paylaşmak, bugün İspanya Başbakanı Büyükortadoğu projesinin eş başkanıdır ve Müslümanlar'ı mahvediyor. Yapmayın hocam" diye konuştu 

Toplantıya katılmak üzere gelen bazı kişiler ise, "Bizi değil, dağdakileri ikna edin" diyerek akil insanlara tepkide bulunurken, basın açıklamasını bitiren Ahmet Taşgetiren salonda bulunanlarla bire bir görüşmeyi seçti. Ancak, burada da tepkiler durmadı.

Akil insanlar, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile yapacakları toplantı ardından Nevşehir Üniversitesi'nde üniversite öğretim görevlileri ve öğrencilerle bir araya gelecek.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA