Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKP dokunulmaz maddelere dokundu!
06 Nisan 2013 Cumartesi 11:50

AKP dokunulmaz maddelere dokundu!

AK Parti, yeni anayasanın başlangıç, ”devletin şekli ve temel ilkeler” ile son hükümlere ilişkin önerilerini TBMM Başkanlığı’na sundu

İktidar partisi yeni anayasanın başlangıç bölümünde “Biz Türk milleti” dedi, “Resmi dil Türkçe’dir” açılımı yaptı. Anayasa’nın değiştirilemez 2 ve 3. maddeleri için değişiklik talep etti.

TBMM Uzlaşma Komisyonu’nda alınan karar uyarınca 4 parti dün yeni anayasanın kalan bölümlerine ilişkin önerilerini Meclis Başkanlığı’na sundu. Partiler yeni anayasa için “yeni başlangıç” önerisinde bulundu. AK Parti, Anayasa’nın “başlangıç” bölümü için şu metni önerdi:

“Herkesin insan haysiyetinden kaynaklanan evrensel hak ve hürriyetlere sahip olduğu inancıyla her türlü ayrımcılığı reddeden, kültürel zenginliğimizin kaynağı olan etnik ve dini farlılıklarımıza saygı duyarak müşterek tarihimiz ve değerlerimiz etrafında birlikte yaşama arzusuyla hareket eden biz Türk Milleti; demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne dayanan bu Anayasayı egemen irademizin ifadesi olarak kabul ve ilan ederiz.”

Değiştirilemez maddelere rötuş

AK Parti mevcut anayasanın değiştirilemez ilk 3 maddesinden 2’sinde değişiklik talep etti. AK Parti değiştirilemez maddelerden sadece “Devletin şekli” başlığını taşıyan ve “Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir” hükmünü içeren 1. maddeye dokunmadı.

“Cumhuriyetin nitelikleri”ni düzenleyen 2. maddede yer alan “toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde” ve “Atatürk milliyetçiliğine bağlı” ifadelerine önerisinde yer vermeyen AK Parti, bu maddeyi “Türkiye Cumhuriyeti, insan haklarına dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletidir” şeklinde düzenledi. AK Parti Anayasa’nın devletin dili, bayrağı, marş ve başkentini düzenleyen 3. maddededeki “devletin dili Türkçe’dir” hükmünün ise “Resmi dili Türkçe’dir” şeklinde değiştirilmesini istedi. AK Parti bu önerisiyle Türkçe dışındaki dillerin kullanımının önünü açtı.

Koruyucu madde yok

Mevcut anayasanın ilk 3 maddenin değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceğini düzenleyen 4. maddesine de önerisinde yer vermeyen AK Parti, bu maddelerin ileride değiştirilebilmesinin yolunu da açmış oldu. AK Parti önerdiği metinde İnkılap Kanunlarını koruyan 174. maddeye de yer vermedi. AK Parti, “egemenlik yetkisi” maddesini de yeniden düzenledi. Mevcut anayasada yer alan “Türk milleti egemenliğini anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır” ifadesine önerinde yer vermedi. Egemenlik maddesi “Egemenlik kayıtsız ve şartsız Milletindir. Türk Milleti, egemenliğini seçtiği temsilcileri aracılığıyla ve halkoylaması yoluyla kullanır” şeklinde düzenlendi.

Başkan vurgusu

“Yasama” ve “Yargı” yetkilerini düzenleyen maddelerden, mevcut Anayasa’da bulunan “Türk Milleti adına” ifadelerini çıkartan AK Parti, Başkanlık Sistemi talebine uygun olarak “yürütme yetkisi” başlıklı maddeyi de “Yürütme yetkisi, Başkan tarafından kullanılır” şeklinde metne döktü.

Vatan

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA