Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
AKPden Sosyal medyaya ceza yasası!
12 Haziran 2013 Çarşamba 14:08

AKP'den Sosyal medyaya ceza yasası!

Açıklama bizzat AK Parti'nin Sosyal Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Şahin'den geldi.

AK Parti, sosyal medyayla ilgili bir yasa çıkartarak Türkiye'yi dünyada ilk kez bu alana "ceza yasasıyla" giren ülke haline getirecek. Açıklama bizzat AK Parti'nin Sosyal Medyadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Ali Şahin'den geldi. Şahin "Yalan tweet bomba yüklü araçtan daha tehlikeli. Sosyal medyaya yasal düzenleme şart" dedi.

Radikal'in sorularını cevaplayan Ali Şahin, sosyal medya stratejilerini planlayacak bir ekip oluşturulduğunu belirtti.

Şahin "Birileri kalkıp yalan yanlış bir tweet'le iftirayla, fotomontajlanmış maksatlı bir içerikle kamuoyunu provoke edip çatışma iklimine sürükleyebiliyor. Yalan ve iftira dolu, provoke edici bir tweet bomba yüklü bir araçtan daha tehlikeli. Bunu da son dönemde görmüş olduk. Bomba yüklü bir aracın tahribatı sınırlıdır. Ama yalan-iftira tweet'i ile insanlar galeyana gelip birbirleri çatışabilir" diye konuştu

YASAL DÜZENLEME ŞART

Sosyal medyanın yasal bir çerçeveye oturtulması gerektiğini söyleyen Şahin şunları dile getirdi: "Son yaşananlar gösterdi ki sosyal medyada bir düzenleme yapılması gerekiyor. Kanun çıkması demek 'yasaklama' değil. Kanun, hakların, özgürlüklerin koruma altına alınması demek."

SOSYAL MEDYAYA CEZA YASASI

Sosyal Medya'ya yönelik yasal düzenleme Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri gibi gelişmiş ülkelerde bulunmuyor. Sosyal medya üzerinden hakaret gibi durumlarda bireysel olarak normal mahkemelere başvurulabiliyor. Ancak sosyal medyaya ilişkin topyekün bir düzenleme ilk kez Türkiye'de yapılmış olacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA