Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aleviler artık CHPden kopmalı!
29 Mayıs 2013 Çarşamba 13:17

'Aleviler artık CHP'den kopmalı!'

Selahattin Demirtaş, "CHP’nin etrafında kümelenen Aleviler bir kopuşu geliştirmeli." dedi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, terör örgütü PKK’nın ele başı Abdullah Öcalan ile kısa bir süre içinde görüşeceklerini söyledi. Demirtaş, Alevilerin sürece katılımını değerlendirirken, “Şu ana kadar CHP’nin etrafında kümelenen Aleviler bir kopuşu geliştirmeli. Alevilerin olmazsa olmaz koşulu CHP’den kopuştur” şeklinde konuştu. 
Belçika’nın başkenti Brüksel’de temaslarda bulunan BDP Eşbaşkanı Demirtaş, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle, Avrupa Parlamentosu'ndan Martin Schullz’un da aralarında olduğu AB’nin en yetkili organlarının temsilcileri ile görüştü.

ANF’ye göre, Demirtaş, görüşmelerin ardından bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 
Abdullah Öcalan’ın içinde olduğu sürecin ilk aşamasının başarıldığını, Öcalan’ın bu aşamada bir değerlendirme yapması gerektiğini savunan Demirtaş, “Öcalan ile kısa süre içinde görüşeceğiz” dedi.

Öcalan’ın koşullarının sürece ilişkin gelişmeleri daha sağlıklı takip etmesi için yeterli olmadığına öne süren Demirtaş, Öcalan’ın sadece BDP heyeti ile değil, sivil toplum örgütleri, oluşturulan komisyonlar, akademisyenler ve gazetecilerle de görüşmesi gerektiğini söyledi. 

“KÜRT SİYASAL TEMSİLCİLERİ ORTAK BİR FOTOĞRAFTA BULUŞABİLİR”

Gelinen bu süreçte AK Parti’nin ve devletin gerçeği daha iyi görmesi ve bir dizi reform paketlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini dile getiren Demirtaş, yeni anayasa için yol temizliğinin yapılması, Meclis’in bu süreçte uzun bir tatil yapmaması, sürecin seçim hesaplarına kurban edilmemesi gerektiğini ifade etti.

2014’teki üç sandık konusunu yorumlayan Demirtaş, Anayasa referandumunun seçimlerden önce yapılması gerektiğini savundu. “Yeni Anayasa ve demokratikleşme” referandumlarının öncelikli olarak yapılmasının daha sağlıklı olacağını söyleyen Demirtaş, AK Parti’nin bu konudaki kaygısının “süreç” kaygısından çok parti için hesaplarının kaygısı olduğunu vurguladı.

“Kürt siyasal temsilcilerinin ortak bir fotoğrafta buluşabilir. Öcalan, Barzani, Talabani ve diğer Kürt liderlerin aynı kare içinde biraraya gelmesinin zamanı gelmiştir” diyen Demirtaş, Alevilerin sürece katılımına ilişkin ise şöyle konuştu:

“Son dönemde yaptığı kongre ve kurultaylarda Aleviler sürecin öznesi ve aktörü olduğunu ortaya koydu. Şu ana kadar CHP’nin etrafında kümelenen Aleviler bir kopuşu geliştirmeli. Alevilerin olmazsa olmaz koşulu CHP’den kopuştur. Türkiye solu, Kürtler ve Aleviler doğru buluşmalar sağlarsa siyasetin temel merkez gücü ortaya çıkıyor. Buradaki kritik nokta AKP’den beklentili olmak yerine Türkiye’deki bütün ezilenler bir araya gelirse aynı hareket etrafında birleşirse AKP ya demokratik değişim yaşayacak ya da gerileyecektir. Türkiye’de Kürt toplumu ile Aleviler arasında farklılık yaratılmak isteniyor. Kürt hareketinin aynı zamanda bir Alevi hareketi olduğunu herkesi iyi bilir. Biz sadece Kürtlerin anadil ve kültürü için değil, Türkiye’nin tekçi yapısına karşı mücadele yürütüyoruz, Alevilerin kimliği ve kültürü için de mücadele ediyoruz. Bugün Alevi, Kürt kimliği ve kültürü kendisini açıkça ortaya koyuyorsa bu Kürtlerin mücadelesinin sonucundadır. Kürt hareketi Alevi toplumunun yaşadığı gerçekliğin farkındadır. Bazı çevreler Alevileri le Kürt hareketinin buluşmasını engellemek için spekülasyonlar yaratıyorlar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA