Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

Alevilere miting tuzağı

10 Şubat 2015 Salı 00:17

Pazar günü Kadıköy’de bir miting vardı. Güya Alevi mitingi…

Meydandakiler Alevilerdi ama kürsüdekiler değil… Yani, Aleviler koyun olmuştu, Alevi olmayanlar veya Alevi postuna girmiş kurtlar onları gütmekte idiler…

Çünkü, Kadıköy’de Alevilerin taleplerinden çok, HDP’nin dolayısıyla da PKK’nın talepleri öne çıkartıldı.

                                                                         ***

Dikkat ettiniz mi? Orada HDP vardı, Öcalan posteri ile PKK vardı ama bu devletin bayrağı yoktu.

Aleviler Türk bayrağına karşı mıdır?

Asla…

Orada Öcalan vardı ama Atatürk de yoktu…

Peki Aleviler Atatürk’e karşı mıdır?

Asla! Atatürk’e Aleviler, 12 İmam’dan sonuncusu olan Mehdi demişlerdir. Onu zulümle bozulan dünyayı düzelten kutlu ve ulu bir kişi olarak kalplerinde baş köşeye yerleştirmişlerdir.

İyi de Alevi mitinginde niye Atatürk yoktu?

Şimdi gerçek daha açık ortaya çıkıyor:
Ya oradakiler Alevi değil idi… Ya da o  miting Alevi mitingi değildi.

Ne yazık ki bizim görsel ve yazılı basın bu yakıcı gerçeğin farkına bile varamadı…

                                                                        ***

Alevi tarihini ve kültürünü araştırmaya ömrünü vermiş bir yazar olarak üzüntüyle gördüm ki, Alevi toplumunun iyi niyetini; bazı dernekçiler kullanarak bunun üzerinden siyasi rant üretmeye çalışıyorlar.

Bir bölüm dernekçi-vakıfçı CHP ile Aleviler üzerinden pazarlık yapmaya çabalıyor. Ama Aleviler bunları tanımıyor bile…

Bir kısmı da HDP ile pazarlıkta…

Bu pazarlığın bir de Almanya ayağı var. Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Aleviler için bir şeyler yapmak için kuruldu. Lakin bu yapıyı bir klik ele geçirdi. Bunlar şimdi PKK’nın sesi olmaya soyundular. Bu örgütün başkanı, başkan değil de orasını ölünceye kadar ele geçirmiş gibi… Kimse karşısına çıkamıyor. Çünkü arkasında Alman devleti var. Alevileri Müslümanlıktan çıkartıp Almanlaştırmak gibi ince bir görevi bugüne kadar başarıyla götürdü. Hem de Müslümanlıkla ilgisi olmadığını söylediği halde Alevi kurumu başkanı olarak… Oradaki Aleviler de bu çarpık duruma ses çıkaramıyorlar. Bu vatandaş  geçen seçimlerde İstanbul 1. Bölgeden bağımsız aday oldu da bin oy bile alamadı. Arkasında hem de Hacıbektaş Çelebilerinden Veliyettin Ulusoy da olduğu halde.

                                                                    ***

Şimdi bunlar, Türkiye’deki Pir Sultancılar ve bunların kandırdığı bir grup Hacı Bektaş derneği ile vakıf grubu toplanıp miting yaptılar.

Parsayı HDP ve PKK topladı.

Aleviler farkında değil ama Aleviler üstünden PKK’nın gücü artırılmaya çalışılıyor. Bu yapı ile Alevi toplumunun hiçbir işi olamaz. Olamaz, çünkü Abdullah Öcalan, Nevruz günü AKP iktidarının işbirliğiyle yayımladığı mesajda , “İslam kardeşliği”nden söz etti.

Ne demek bu biliyor mu Aleviler?

Öcalan’ın İslam kardeşliği, Alevilere karşı Sünni (Hanefi ve Şafii) işbirliğinin gizli halidir.

Çünkü aynı Kürtler, 1514’te, Osmanlı Devleti’nin zalim sultanı Yavuz Sultan Selim, Alevi Türkmenleri katlederken, ona yardım ediyorlardı. Sadece o kadar mı? Hacı Bektaş Veli evladı Kalender Çelebi bu zulme isyan ettiğinde Osmanlı’nın kullandığı paralı askerler kimlerdi? İslam kardeşliği adına gelmiş olan Kürt derebeyleri? Sadece bu kadar mı? Benim Alevilik kitabını, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli kitabını okuyun… İslam kardeşliği adı altında Sünni Kürt ve Osmanlının, Alevilere yaptığı öbür zulümleri görün…

Alevilere karşı Osmanlı ile Kürt işbirliği; şimdi Tayyip Erdoğan-HDP işbirliği biçiminde geliştiriliyor…

Ve bizim saf Aleviler, Kadıköy’e gidip, dünkü cellatlarının aleti haline geliyorlar…

Uyanın ey Aleviler!

Sırtınızdan siyaset yaparak sizi cellatlarınızın emrine vermeye çalışanlara alet olmayın. Onların derneklerine gitmeyin. Yok gider iseniz de hesap sorun… Bu özü başka sözü başka olan ve Aleviliği aslında reddedenleri yönetimlerden düşürün… Onlar karşısında sessiz kalır iseniz, Alevilerin  toplumun gözündeki onurlu ve saygın yerini de yitirmiş olacağız…

                                                                         ***

Bir de işin inanç boyutu var. Alevileri meydanlara toplayanların hangisi Alevi inancına sahip çıkıyor? Bunların hangisi bir ceme katılmıştır? Bu sözde Alevi yöneticilerinden herhangi birisi dedenin huzurunda dara durarak hiç değilse bir dua aldı? Bunlar değil mi bizim Müslümanlıkla işimiz yoktur, diyenler.

Biliniz ki Pir Sultan Abdal en samimi Müslüman idi. Onun bütün deyişleri “Allah-Muhammet-Ali” üstüne kuruludur ve 12 İmamlar’a, Ehlibey’e bağlılıkla doludur.

Peki kendisini Müslüman saymayan; Alevi Müslümanlığını reddeden adamların yanında sizin işiniz ne be hey canlar?

Aleviler ne acıdır ki şu sıralarda kimin ne olduğunu bilecek durumda değiller. Çektikleri yoğun sıkıntı yüzünden denize düşmüşler, yılana sarılıyorlar. İktidar da Alevilerin İslam dışıcı böyle örgütlerle ilişkili olmasını istiyor… İstiyor ki cem evlerinin ibadethane olmasını reddetsin.

Tekrar ediyorum:

Uyanın ey Aleviler, uyanın! Atatürk’ün olmadığı yerde bizim işimiz yoktur, diyerek bu bölücülere bir tokat atın… Yoksa siz kaybedersiniz, bu uyanıklar değil…

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA