Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanya ve Hollanda engeline takıldı
20 Haziran 2013 Perşembe 16:48

Almanya ve Hollanda engeline takıldı

Türkiye'nin AB katılım müzakerelerinde 3 yıl aradan sonra yeni fasıl açma girişimi 25 üye ülkenin desteğine rağmen Almanya ve Hollanda engeline takıldı.

Belçika'nın başkenti Brüksel'de toplanan AB daimi temsilciler komitesi (COREPER), 26Haziran'da açılması öngörülen "Bölgesel Politikalar" faslıyla ilgili hazırlıkları ele alırken diğer 25 üye ülkenin onay verdiği açılışa Almanya ve Hollanda'dan itiraz geldi.

HOLLANDA SÜRE İSTEDİ

AB kaynakları, "Hollanda bu konuyu parlamentosunda, Dışişleri Bakanı'nın da katılacağı bir oturumda tartışmak için süre istedi. Almanya ise engellemekte kararlı görünüyor" dedi.

Avrupa Birliği büyükelçilerinin, "Bölgesel Politikalar" faslını açıp açmamayı gelecek hafta başında tekrar değerlendirecekleri belirtildi.

 AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI DA GÖRÜŞECEK

Faslın açılmamasıyla ilgili nihai kararın resmi gündemde olmamasına rağmen Pazartesi Brüksel'de toplanacak AB dışişleri bakanları tarafından da ele alınması bekleniyor.

'BÜYÜKELÇİ GERİ ÇEKİLEBİLİR'

Faslın açılmaması halinde Ankara'nın sert tepki vermesi ve ilk olarak 27-28 Haziran'da Avrupa Parlamentosu'nun evsahipliğnde gerçekleştirilmesi planlanan Türkiye-AB Karma ParlamentoKomisyonu'nu iptal etmesi, Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel'in danışmalarda bulunmak üzere geri çekilmesi ve üst düzey ziyaretlerin askıya alınması bekleniyor. (ntvmsnbc)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA