Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Almanyayı karıştıran şok iddia
03 Mart 2013 Pazar 13:37

Almanya'yı karıştıran şok iddia

Alman basınında çıkan raporlara göre bir Alman kadın asker bir Türk askeri tarafından tartaklanmış.

Almanya’nın en ciddi haftalık dergilerinden Der Spiegel’in internet sayfasında yer alan bir haberde, Kahramanmaraş’ta görevli Alman askerleri ile Türk askerleri arasında şiddetli bir sürtüşme yaşandığı iddia edildi.
Odatv’nin haberine göre; Kahramanmaraş’a konuşlandırılan Alman Patriot bataryalarında görevli askerlerin durumuyla ilgili bir rapor hazırlayan Alman Parlamentosu’nun ordu denetçisi ve Liberal Hür Partili (FDP) Hellmut Königshaus , Türkiye’de Alman askerlerine kötü şartlar sunulduğunu ve kötü davranıldığını ileri sürdü.
Hazırlana rapora göre, bir defasında bir Alman kadın askerin bir Türk askeri tarafından tartaklandığı, tuvaletlerin hijyenik olmadığı ve Türk askerlerinin kışlada Alman askerlerine bilinçli olarak kötü davrandığı kaydedildi.
“YOL VERME KAVGASI”
Söz konusu gerginliğin Alman kadın subayın, Türk subayın makam aracına geçiş izni vermemesinden kaynaklandığı iddia edildi. Haberde, darba uğradığını savunan kadın Alman Subayı doktora giderek rapor aldığı da kaydedildi.
Alman Savunma Bakanlığı’ndan ismini vermeyen bir yetkili Spigel online’a verdiği demecinde raporda yer alan iddiaların doğruluğunun araştırıldığını söyledi.
Alman Savunma Bakanı Thoma de Maiziere, Bild am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, ‘’Tabii ki bu sorunu Türkiye’deki ziyaretimde ele aldım,farklı geleneklerin olduğunu görmek lazım. Almanya’nın orada bulunan Alman askerleri enerjik ve sorumluluk bilinci içinde hareket etmekteler’ dedi.
SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ise, Karhramanmaraş’taki Alman askerlerini ziyareti sırasında söz konusu bu olayların yaşanmasının kabul edilemez bir durum olduğunu söylemişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA