Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amerika’ya uçak yolculuğu zorlaşacak!
09 Nisan 2013 Salı 12:38

Amerika’ya uçak yolculuğu zorlaşacak!

İngiliz Reading Üniversitesi tarafından yapılan bir iklim değişikliği araştırmasına göre önümüzdeki yıllardan itibaren Amerika kıtasına yapılacak uçak yolculukları zor olacak.

BBC’nin haberine göre, Reading Üniversitesi tarafından yapılan ve sonuçları
Nature Clima Change dergisinde yayınlanan araştırma çerçevesinde, Amerika ile Avrasya arasında günde ortalama 600 uçak seferinin gerçekleştiği Kuzey Atlantik koridorundaki iklim değişiklikleri ve bunun uçuşlara olan muhtemel etkileri incelendi.

Bilgisayar simülasyonlarıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, bugünkü iklim değişiklikleri aynı şekilde devam ettiği takdirde, 2050’li yıllara
doğru Kuzey Atlantik bölgesinde hava akımları ve fırtınalar yüzde 10 ila yüzde 40 arasında artacak.

Bu da günde ortalama 600 uçağın geçiş yaptığı Atlantik koridorunda türbülans ve sarsıntıların yüzde 40 ila yüzde 170 oranında artmasına yol açacak. Araştırmayı gerçekleştiren ekibin başında bulunan Dr. Paul Williams, türbülansın artmasının Amerika kıtasına olan uçak yolculuklarının konforunun bozulmasına ve türbülanslı rotalardan uzak durma çabaları nedeniyle yakıt tüketiminin ve buna bağlı olarak maliyetlerin büyük ölçüde artmasına yol açacağını bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA