Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasadan Türk Milletinin çıkarılmasına izin vermeyiz
05 Mayıs 2013 Pazar 15:45

"Anayasa'dan Türk Milleti'nin çıkarılmasına izin vermeyiz"

Kemal Kılıçdaroğlu, Antalya'daki Türkmen Şenliği'nde çok net mesajlar verdi..

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin başkanlık sistemi için soluğu İmralı'da aldığını öne sürerek, "Oradan destek istiyorlar şimdi. Masanın bir ucunda Recep Tayyip Erdoğan, diğer ucunda Abdullah Öcalan. Bunu herkesin bilmesini isterim" dedi. 

Kemal Kılıçdaroğlu, Yörükler Derneği tarafından düzenlenen '20'nci Yörük ve Türkmen Şöleni'ne katılmak üzere bu sabah Antalya'ya geldi. Kılıçdaroğlu'na Antalya'da CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Tunceli Milletvekili Kamer Genç ve CHP Antalya milletvekilleri Osman Kaptan, Gürkut Acar ve Arif Bulut eşlik etti. 


Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Düzlerçamı piknik alanında düzenlenen şölende ilgiyle karşılandı. Kılıçdaroğlu'nun girişi, hem de çıkışı sırasında izdiham görüldü. Omuzuna Yörük poşusu bırakılan Kemal Kılıçdaroğlu, konuşması öncesi şölen alanında kurulan kıl çadırda bağdaş kurup oturdu, yanındakilerle sohbet etti.

"ALPERENLERİN OCAĞINA GELDİM"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 20'nci Yörük ve Türkmen Şenliği'nde davet için teşekkür ederek başladığı konuşmasında, "Pınarın gözesine, ışığın kaynağına geldim. Anadolu'yu vatan yapan yiğitlerin obasına, Alperenler'in ocağına geldim. Biliyorum ve eminim ki, Anadolu'daki son Yörük obasında ocaklar tüttükçe bu şafaklarda yüzen al bayrak asla sönmeyecektir" diye konuştu.

Atatürk'ün, "Arkadaşlar gidip Toros Dağları'na bakınız, eğer orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki, bu dünyadaki hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez" sözlerinden alıntıyla konuşmasını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündelik siyaset konuşmayacağını, ama bazı sorunların artık milli mesele haline geldiğini belirterek şöyle konuştu: 

"Günümüz birlik, dirlik, iri olma günüdür. Bu meydandaki bayraklar bizim zaten birliğimizi ve kardeşliğimizi gösteriyor. Bu meydanın sesini bütün Türkiye çok iyi bilmelidir, çünkü siz bir söylersiniz pir söylersiniz. Bu meydanın mesajını herkes çok iyi anlamalıdır. Hem de dosdoğru anlamalıdır. Bu meydanda bulunanların haksızlığa tahammülü asla yoktur. Bu meydan zalimlere diz çöktüren meydandır. Bu meydanda bulunan, ataları 'Ferman padişahınsa dağlar bizimdir' diyenlerdir. Bu ülkenin gerçek güvencesi, devletin de ülkenin de güvencesi sizlersiniz. Gerçek sahibi, koruyucusu sizsiniz. Sizin vicdanlarınıza sesleniyorum, son günlerde yapılanları sizin vicdanınız kabul ediyor mu? O yapılanlara destek veriyor misiniz?"

"TÜRKİYE CUMHURİYETİ TABELALARDAN SİLİNEMEZ"

Türkiye Cumhuriyeti'nin tabelalardan silinmek istendiğini savunan Kemal Kılıçdaroğlu, "Hangi vatan evladı bunu kabul edebilir?" diye sordu. Türkiye Cumhuriyeti'ni tabelalardan silmeye kimsenin cesaret edemeyeceğini belirten CHP lideri Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu

"Son yurtsever öldürülmedikçe, susturulmadıkça kimse Türkiye Cumhuriyeti'ni tabelalardan silemez, kaldıramaz. Çünkü o Türkiye Cumhuriyeti bizim yüreklerimize kazınmış mühürdür. O mührü kimse söküp alamaz." 

Partisinin daha demokratik, özgür, sivil bir anayasa yapmak için masaya oturduğunu, CHP'nin istediğinin de bu olduğunu belirten Genel Başkan Kılıçdaroğlu, sürecin tam yarısında AK Parti'nin, sadece birileri başkan olsun diye başkanlık sistemini gündeme getirdiğini savundu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, hiçbir zaman sen bu ülkede başkan olamayacağını iddia eden CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Baktılar ki CHP engel oluyor, CHP demokrasiyi, özgürlüğü, kadın- erkek eşitliğini,  insanların düşüncelerini özgürce dile getirmesini istiyor; CHP özgür, örgütlü topumdan yana. Baktılar geçmiyor nefesi, soluğu İmralı'da aldılar. Oradan destek istiyorlar şimdi. Neresi olursa olsun, kim olursa, kimden güç alırsan al bu ülkenin yurtseverleri, Yörükleri asla ve asla ülkenin parçalanmasına izin vermeyecektir."

"YALANCIDAN BAŞBAKAN OLMAZ"

Türkiye'nin birliği ve bütünlüğünün asla pazarlık konusu yapılamayacağını belirten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ""Masaya oturup pazarlık yapıyorlar. 'Biz pazarlık yapmadık' diyorlar. 'Yapan şerefsizdir alçaktır' diyor. Aynı şeyi söylüyorum, vatandaşı bir tarafa bırakıp terör örgütüyle pazarlık yapan alçaktır ve şerefsizdir. Hem 'Pazarlık yapmıyorum' diyeceksin, kapı arasında pazarlık yapacaksın. Hepimiz biliyoruz. Ben söyledim, yalancıdan başbakan olmaz. Başbakan halkına doğruları söyler" diye konuştu.

Akil insanların halkı 'Barış konusunda ikna etmekle' görevli olduğunu, fakat Türk halkının barışa karşı olmadığını ifade eden CHP Genel Başkanı, Başbakan Erdoğan'a "Çık millete ne pazarlıklar yaptığını anlat yüreğin varsa" çağrısında bulundu.

Türkiye'de bir yanda Cumhuriyetle övünenler, bayrağından gurur duyanlar bulunurken diğer tarafta 'Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanıyım' diyemeyenin bulunduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, Yörük ve Türkmen Şöleni'nde yeniden ulusal kurtuluş hareketini başlatma çağrısı yaptı. Kan ve gözyaşıyla kurulan bir cumhuriyetin pazarlık masalarında söz konusu edilemeyeceğini kaydeden CHP lideri Kılıçdaroğlu, bunu şiddetle reddeceklerini söyledi. Kılıçdaroğlu, "Masaya oturmuş pazarlık yapıyor. Masanın bir ucunda Recep Tayyip Erdoğan, diğer ucunda Abdullah Öcalan. Bunu herkesin bilmesini isterim" dedi.

Anayasa görüşmelerinde hiç kimsenin gücünün Anayasa metninden 'Türk milleti' kavramını çıkarmaya yetmeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: "Size inanıyor ve güveniyoruz. Geçmişte hangi partiye oy verdiyseniz benim başımın üstüne. Bugün geldiğimiz süreç, yapı normalin dışındadır. 'Bunu kullanın deliğe süpürmeyin' denilen kişi, birilerinin kullandığı kişi, bu ülkede başbakanlık yapıyor. Beraber mücadele edeceğiz." 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşması ardından kendisine hediye edilen yağlıboya tablo ve keçe çalışması ve Yörük çarıklarını kabul etti. Yörük kasketi giyerek şölen alanından ayrılan Kılıçdaroğlu, '7 Mehmet Restoran'da Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve beraberindekilerle öğle yemeği yedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA