Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Rıza Zelyut / Gazeteci /Yazar

“Ankara’dan öteye gidemezsiniz!”

26 Kasım 2014 Çarşamba 20:41

Başbakan Erdoğan’ın ikide bir CHP ve MHP’ye yönelttiği bir suçlaması vardı: “Sivas’tan ödeye gidemiyorsunuz.”

Aynı tavrı yeni Başbakan Ahmet Davutoğlu sürdürüyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli’ye, “Tunceli’ye git de göreyim!” anlamında yüklenmiş.

MHP Lideri de cevap verdi: “Cuma günü Tunceli’ye gidiyorum, buyur bakalım!”

Bölgede 77 yıl önce derebeylerinin başlattığı olayları kaşıyarak Alevilerin bugünkü isteklerinin üstünü örten Başbakan Davutoğlu’na Sayın Bahçeli orada –sanıyorum ki- Tunceli halkına ve Alevilere sahip çıkarak  cevap verecektir.  

KURTARILMIŞ BÖLGE Mİ?

Eğer bir ülkede bir takım insanlar ülkenin herhangi bir bölgesine gidemiyor ise, bunun baş sorumlusu o ülkeyi yöneten iktidardır. Demek ki o hükümet, ülke güvenliğini sağlamaktan acizdir. Demekki o ülkenin bazı bölgelerini yasadışı örgütler ele geçirmiştir. Yani Sivas’tan ötesi teröristler tarafından “kurtarılmış bölge” haline getirilmiştir. Bu yüzden de can güvenliği yoktur, farklı düşünenler oralara gidememektedirler.

Kimdir burada hesap vermesi gerekenler?

Muhalefet partileri mi yoksa ülkeyi yöneten parti mi?

Eğer vatandaşlar biraz kafasını kullanabilse, bu basit yorumu yapabilse o zaman Türkiye’de sorunlar kolayca çözülür.

Özellikle, AKP’ye oy veren vatandaşlar düşünmeliler: Sivas’tan öteye gidemiyorsunuz, demek; şunu söylemek değil midir: “Sivas’tan ötesini biz PKK’ya teslim ettik. Oraya giderseniz sizi vurur öldürürler.”

Bir ülkeyi yöneten kadronun bu manzarayı öne çıkartarak bununla övünmesi olacak şey midir? Bunun hesabının sandıkta sorulması gerekmez mi?

“Sivas’tan öteye gidemezsiniz!” demek, Türkiye’nin güvenli bir ülke olmadığını, Doğu Anadolu’nun dolaylı biçimde PKK’ya teslim edildiğini, teröristlerin alan hakimiyetini ellerine geçirdiklerini; hükümetin bunlara dokunmadığını, PKK ile AKP hükümeti arasında gizli bir anlaşma olduğunu itiraf etmektir.

Eğer başka bir hükümet ve başka bir başbakan olsa idi; muhalefet partisi liderlerine şöyle derdi: 

“Bakın bizden önce güvensiz olan bölgelerde bugün kanun gücü egemendir. Sivas’tan öteye istediğiniz zaman, istediğiniz biçimde gidebilirsiniz. Tunceli’yi de güvenli hale getirdik. MHP Lideri ne zaman isterse oraya da gidebilir.”

İşte gerçek hükümet, gerçek iktidar böyle söylerdi.

Ama AKP iktidarı, bunu yapmayı bırakın eski devlet düzenini bile kırmış, Doğu Anadolu’yu PKK’nın denetimine bırakmış; ülkede birliği, ülkenin bütünlüğünü savunan partileri de PKK’nın önüne atmıştır.

“Sivas’tan öteye gidemiyorsunuz!” demek; oradan öteye giden parti liderlerini PKK’ya hedef göstermektir. Bu tehlikeli suçlama, PKK’lı teröristlere verilmiş bir işarettir: “Size de bize de karşı olan muhalefet partilerinin liderlerinin Sivas’tan öteye geçmelerine izin vermeyin. Gelirlerse olay çıkartın, vurun, tepeleyin!”

Eski Başbakan’ın bu tehlikeli ve bölücü tavrını yeni başbakanın devam ettirmesi; iç güvenliği olduğu kadar Kürt-Türk kardeşliğini de yerle bir eden, PKK’yı şımartan bir tutumdur.

Sayın Davutoğlu, ne söylediğinin farkında mısın?

İktidarda kalmak uğruna Türkiye’yi parçalanmaya doğru iteklediğinizi görmüyor musunuz?

 

 

YORUMLAR
Bahçeli'nin Tunceli Ziyareti
Elvan Acar
Teşekkür ederim Sn Zelyut. Senelerdir sizin yazılarınızı zevkle okuyorum.
Bu yazınız da mükemmel.
28 Kasım 2014 Cuma 15:28
78.191.223.105
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA