Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Annem babamla evlendi, tazminat alır mı?
13 Ağustos 2013 Salı 14:44

Annem babamla evlendi, tazminat alır mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Arif Temir, bakın bu soruya ne cevap verdi..

Okuyucularımdan Aslı K.  babası ile annesinin resmi nikahları olmadan 20 yıllık evli olduklarını, annesinin bir mağazada muhasebe müdürü olarak 10 yıldan beri çalıştığını, annesi ile babasının resmi nikah yapması halinde kıdem tazminatı alabileceğini duyduğunu, bunun doğru olup olmadığını soruyor.

1475 sayılı Eski İş Kanununa göre  kadın işçiler evlenme tarihinden itibaren bir yıl içerisinde evlenme nedeniyle işten ayrıldıkları takdirde  kıdem tazminatı alabiliyor.

Sayın Aslı Hanım, anne ve babanız resmi nikah yaptıkları tarihten itibaren anneniz bir yıl içerisinde evliliği gerekçe göstererek işten ayrılırsa 10 yıllık kıdem tazminatını  alabilir.

OKUR SORULARI..

İşyeri satışında kıdem tazminatı sorumluluğu

 Soru: Bir deterjan fabrikasında çalışıyorum. Çalıştığım işyeri bir ay önce satıldı. Eski patron dönemindeki çalışmalarımızın karşılığı olan kıdem tazminatı hakkımız yandı mı? S.Güçlü

Cevap: İşyeri devirlerinde eski işveren ile yeni işverenin kıdeme dayalı haklardan birlikte sorumlu olur. Devreden işverenle devralan işveren 2 yıl birlikte sorumludurlar. İki yıldan sonra devralan işveren tek başına sorumludur.

Sayın Güçlü, kıdem tazminatı ve yıllık izne bağlı haklarınız ortadan kalkmaz. Bu tür hakların geçerliliği işyerinde ilk işe başladığınız tarihte başlar.

İş güvenliğinde sorumluluk

Soru: İş güvenliği tedbirlerini yerine getirilmezse kim sorumlu olur?

Cevap: İş güvenliği tedbirlerinin yerine getirilmemesinden işveren sorumludur. İş güvenliği uzmanının da sorumluluğu vardır. Örneğin iş güvenliği uzmanı görevini mevzuata uygun olarak yerine getirmezse oluşabilecek iş kazalarından sorumlu olur.

Saldırıya uğrayan işçinin sağlık gideri

Soru: İşyeri dışında saldırıya uğrayan işçinin sağlık giderini Sosyal Güvenlik Kurumu karşılar mı? T.Yıldırım

Cevap: İşçi sağlık sigortasından yararlanabilmek için gerekli olan prim ödeme gün sayısını tamamlamışsa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık giderleri karşılanır. Bunun için saldırıya uğrayan işçinin sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde toplam 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması yeterli oluyor.

Kötü niyet tazminatı

Soru: Kötü niyet tazminatına nasıl hak kazanılır? C.Demir

Cevap: Kötü niyet tazminatı ihbar tazminatının üç katı kadardır. Kötü niyet tazminatına hak kazanabilmesi genellikle işçinin yasal yollara başvurması sonucunda  işveren tarafından işten çıkarılması durumunda söz konusu oluyor.

Örneğin işçinin işvereni şikayet etmesi yada işçinin sendikaya üye olması nedeniyle işten çıkarılması durumunda  işçi kötü niyet tazminatına hak kazanır

Yıllık izin hakkı

Soru:  8 yıldan beri işyerinde çalışıyorum. Patronum yıllık izinlerimi 5 günden fazla kullanmama müsaade etmiyor? Patronumun bu uygulaması doğru mu? R. Kara

Cevap: Sayın Kara, yıllık izin en fazla üçe bölünebiliyor. Üçe bölünen yıllık iznin bir bölümünün 10 günden aşağı olmaması gerekiyor. Bu durumu işvereninize hatırlatın. İşvereniniz bu durumu düzeltmezse çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bir dilekçe ile başvurabilirsiniz yada ALO 170’e şikayetinizi iletebilirsiniz.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA