Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Annen-baban da mı yavşak!
16 Nisan 2013 Salı 15:58

'Annen-baban da mı yavşak!'

Mehmet Ali Şahin'den Fazıl Say'ın hapis cezası ile ilgili soruya çok çarpıcı sözler.

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına, AK Parti'nin '2 numarası' olan genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin'den ilginç bir değerlendirme geldi.

Radikal'den Ömer Şahin'in haberine göre; Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasına, AK Parti ’nin ‘2 numarası’ olan genel başkan yardımcısı Mehmet Ali Şahin’den ilginç bir değerlendirme geldi. Uluslararası saygınlığı olan bir sanatçının ceza almasından üzüntü duyduğunu söyleyen Şahin, Fazıl Say’ın halkın dini değerleriyle alay eden ifadeler kullandığını söyleyerek şöyle devam etti: “O talihsiz açıklamalarından dolayı kamuoyundan ve inananlardan özür dilemeliydi. Ne diyor; ‘Nerde yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı’. Ben Allah’a inanan bir insanım. Milyonlarca insan inanıyor. Bu kişinin annesi-babası var. Babası, inançlı bir insan olduğunu söylemişti. Kendi annesi ve babasına da ‘yavşak’ diyor. Biz senin ateistliğine bir şey demiyoruz ama sen de inananlara saygı göster. Onları ‘hırsız, yavşak’ diye itham edemezsin.”

'BİZ Mİ DEDİK HAPİS VERİN'

Fazıl Say’a verilen cezaya Avrupa Birliği’nden gelen tepkileri de değerlendiren Mehmet Ali Şahin, Belçika’da Süleyman –Uğur Aygün kardeşlerin cesedinin 2.5 yıl morgda bekletilmesini hatırlattı. Şahin, “Hakim karar vermediği için cesetler 2.5 yıl bekletildi. Bu süre içinde Belçika Başbakanı, Adalet Bakanı, Dışişleri Bakanı ile görüşüldü; konu parlamentoya taşındı. Söylenen şuydu: ‘Bizde yargı bağımsızdır’. Bizde de yargı bağımsızdır. Yargı, doğrudur-yanlıştır ama bir karar vermiştir. Biz mi yargıya böyle karar verin dedik” diye sordu.

Adalet Bakanlığı görevi de yapmış olan Şahin, dini değerlere hakaret edenlere Almanya , Belçika, Hollanda, İtalya gibi ülkelerin yasalarında da ceza öngörüldüğünü, Almanya’da dini değerlere hakarete 3 yıla kadar hapis cezası verildiğini söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Ceza isabetli mi, değil mi şu anda bunu değerlendirecek noktada değiliz. Yargıtay safhasından sonra bir değerlendirme yapmak daha isabetli olur. Fazıl Say’ın piyanosu ve bestesiyle, sanatıyla gündeme gelmesi lazım. Milletin Allah’ına, peygamberine hakaret eden sanatçı olarak hatırlanmamalı.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA