Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ARD, İstanbulu tanıttı
02 Nisan 2013 Salı 12:26

ARD, İstanbul'u tanıttı

Alman 1'inci Devlet Kanalı ARD; 'Rüya Şehir' olarak nitelendirdiği İstanbul'u tanıtmak için 45'er dakikalık iki program hazırladı.

Kanalın önde gelen yapımcılarından Ute Brucker'in hazırladığı ve dün akşam ilk bölümü yayınlanan programda, İstanbul ve İstanbul Boğazı, eşsiz görüntülerle ekrana getirildi. İstanbul için eşsiz tanıtımını sağlayan Paskalya tatilinde en fazla izlenen saatte ekrana getirilen programda Alman turistlerin son 10 yılda İstanbul'u 'keşfettiği' ifade edildi. Pelirtilen programda, Doğu ile Batı'yı birleştiren İstanbul'un tarihi, kültürel ve ekonomik bakımından oldukça farklı özellikleri olduğu vurgulandı. 

Günün ilk ışıklarında balıkçıların boğaza açıldıkları, gece özel aydınlatılması ile ışık saçan Sultanahmet ve Ayasofya'nın tüm haşmeti ile gün yüzüne çıktığı ifade edilen programda, ARD'de ilgi ile izlenen dizide Türk komiser Mehmet Özakın'ı canlandıran Almanya'da çok sevilen Erol Sander'in 'İstanbul'da Cinayet' filminin çekimlerine yer verildi. Sander, Almanya'da yaşamasına rağmen İstanbul'u çok sevdiğini ifade ederken, İstanbul Boğazı, Sultanahmet ve Ayasofya'nın helikopter ile çekilen görüntülerinin yanı sıra Taksim, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı ekrana getirildi. Eminönü'ndeki balıkçı teknelerinde dünyanın en güzel 'fast-food' yemeklerinden birini yediğini ifade eden program yapımcısı Ute Brucker, ilk kez tattığı kokoreç ve kellenin yanı sıra dönerin ayrı tadı olduğunu anlattı. 

Fotoğrafçı Ali Öz'ün 'Kentsel Dönüşüm Projesi' kapsamında bazı bölümleri yenilenen Tarlabaşı sakinleri ve yaşamlarını görüntülemeye çalıştığı programda yıllarca kullanılan binaların tek tek yıkılarak yerlerine yeni beton binalar yapılacağı ifade edildi.

Öger Tour'un Thomas Cook'a satılmasının ardından Türkiye'ye yerleşen ve Majesty otellerini yöneten Nina Öger'indoğup büyüdüğü Adalar'daki eşlik ettiği tanıtımda motorlu araçların adada kullanılmadığı, ulaşımın faytonlarla sağlandığı vurgulandı. 'Rüya Şehir' olarak nitelendirilen İstanbul'da, kamuya açık yerlerde alkol yasağı olduğu halde İstanbul'un eşsiz gece yaşamı olduğu, bunların başında Kumkapı ve Beyoğlu'nun geldiği ifade edildi. Programın ikinci bölümü önümüzdeki günlerde yayınlanacak.

DHA
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA