Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arsasından geçen yolu kapattı
04 Nisan 2013 Perşembe 18:45

Arsasından geçen yolu kapattı

Emekli öğretmen, mahkeme kararıyla 40 yıllık yola set çekti...

 

KARS'ın merkeze bağlı Borluk Köyü'nde oturan emekli öğretmen Vural Yıldırımtürk, yaklaşık 40 yıldır arsasından geçen karayolunu mahkeme kararıyla ulaşıma kapattı. Karayolunun 600 metrelik bölümünü kapatan Yıldırımtürk, arazisinden geçilmesine izin vermeyeceğini bildirdi.


Vural Yıldırımtürk, Borluk Köyü'nde 40 yıl önce köy yollarının ulaşımı için yapılan karayolu, arazisinden geçince hukuk mücadelesi başlattı. 2012 yılının Nisan ayında Kars 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi Vural Yıldırımtürk'ü haklı görüp lehine karar verdi. Arsa sahibi Yıldırımtürk, mahkeme kararını 8 ay önce Borluk Köyü sakinlerine bildirdi. Buna rağmen yolun düzeltilmediğini ve kullanıldığını gören Yıldırımtürk, haciz işlemi başlattı. 28 Mart günü mahkeme kararıyla 600 metrelik bölüm için fiziki engeller kondu ve yol ulaşıma kapatıldı. Ancak, köylüler Yıldırımtürk'ün bulunmadığı zaman başka yol olmadığı için halatları çözerek ulaşım sorunlarını gizli biçimde sürdürüyor.


'Bu yol mahkeme kararıyla kapalıdır' tabelası çaktıran Vural Yıldırımtürk, yıllar önce şimdi kapatılan Köy Hizmetleri Müdürlüğü'nün Borluk yolunu tapulu arazisinden geçirdiğini bildirdi. Vural Yıldırımtürk, "Arazimden geçen 600 metre yol için dava açtım. Yargı, lehime karar verdi ve Yargıtay da kararı onadı. İnfaz edilen mahkeme kararıyla yol ulaşıma kapatıldı. Bugüne kadar ki uyarılarıma rağmen her hangi bir önlem düşünülmedi" dedi.


Borluk Köyü'nün 350 nüfus, 60 haneden oluştuğunu anımsatan Muhtar Nurettin Ersoy ise "Kars'a Digor üzerinden 15 kilometre uzunluğundaki karayolu ile bağlıyız. Digor karayolundan ayrılan Borluk yolu ise 2 kilometre. İşte bu 2 kilometrelik yolun 600 metresi, Vural Yıldırımtürk'ün arazisinden geçiyor. Yolu devlet yaptı. Köylü olarak biz de 40 yıldır kullanıyoruz. Okula giden taşımalı öğrencilerimiz var. Diyelim ki hastamız var, ambulans nasıl gelecek köye? Sorunu çözmek Özel İdare'ye düşer" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA