Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Asil Nadir Türkiyeye mi geliyor?
20 Haziran 2013 Perşembe 10:34

Asil Nadir Türkiye'ye mi geliyor?

Times gazetesine göre Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir, cezasının kalan kısmını Türkiye'de çekmek için yüklü miktarda tazminat ödedi...

Times gazetesi İngiltere'de hapiste bulunan Kıbrıslı Türk iş adamı Asil Nadir'in Türkiye'ye geri dönmeye iki adım daha yaklaştığını yazıyor.

71 yaşındaki Nadir'in cezasının kalan kısmını Türkiye'de çekmek için altı haneli bir tazminat ödediğini ve İngiliz vatandaşlığından vazgeçtiğini belirten gazete, bu adımların giderek daha büyük çaresizlik nedeniyle atıldıklarının altını çiziyor.
Kendi şirketi Polly Peck'i 45 milyon dolar dolandırmak suçundan geçen Ağustos ayında 10 yıl hapis cezasına çarptırılan Nadir'in cezasının geri kalanını Türkiye'de çekmek için yaptığı başvuru geçen ay reddedilmişti.
Ancak gazeteye göre Nadir'in attığı bu iki adımdan sonra İngiltere Adalet Bakanı Chris Grayling'in bu kararı tekrar gözden geçirmesi gerekebilir.

Mahkemeye hiç mal varlığı ve geliri olmadığını söyleyen Nadir'in şimdiye kadar tazminat için 7.74 milyon dolar tazminat ile birlikte 230 bin dolar civarında yasal masraf ödemesi yaptığı da haberde yer verilen ayrıntılardan.
Times, Nadir'in İngiliz vatandaşlığından vazgeçmesi nedeniyle, cezasını Türkiye'de daha kısa süre çekip, İngiliz pasaportuyla Londra'ya dönebileceği yolundaki kaygıların da ortadan kalkmış olduğunun altını çiziyor.
Gazeteye göre 1980'li yıllarda Muhafazakâr Parti'ye bağışta bulunan Nadir'in muhafazakâr bir hükümet iktidardayken Türkiye'ye gönderilip burada cezasını çok daha kısa sürede çekmesi hükümetin itibarını zedeleyebilir.

asil1.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA