Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aşırı harcama iyi hissettiriyor
22 Mart 2013 Cuma 17:14

Aşırı harcama iyi hissettiriyor

Alkol bağımlılığı gibi ciddi davranış bozukluğu olarak görülen alışveriş tutkusu kişilerde iyi ve mutlu olma hali yaratıyor

Kışın kasvetli havasını terk ettiği şu günlerde renk renk giysiler mağaza vitrinlerinde yerini almaya başladı. Büyük indirimlerin de olduğu düşünülürse alışveriş tutkunlarını büyük bir tehlike bekliyor. Promosyonlu ürünler, kredi kartları, taksitli satışlar bu aşırı harcama durumunu tetikleyen sebeplerden birkaçı. Günümüzde ciddi ciddi bir davranış bozukluğu olarak kabul edilen alışveriş bağımlılığı ilk kez 1915 yılında tanımlanmış ve aynen alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı gibi tehlikeli kategoriler arasında yerini almıştır.

AYAKKABI VE ÇANTA

Bağımlılar yalnızlık, mutsuzluk, sinirlilik, engellenme, kendini ifade edememe gibi depresyona neden olabilecek etkenlerden dolayı, aşın derecede harcama yaparak alışveriş yapıyor ve kendilerini sadece alışveriş yaptıkları zaman iyi ve mutlu hissediyor. Bu iyi ve mutlu olma hali, genelde kişinin kendini diğer insanlardan üstün görmesine neden oluyor. Erkekler daha çok cep telefonu ya da bilgisayar gibi elektronik eşyalar alırken, kadınlar genellikle giysi, kozmetik, mücevher, ayakkabı ve çanta alıyor. Uzmanlara göre, kadınlarda görülen alışveriş hastalığı, ortalama 17-30 yaşlan arasında başlıyor. Alışveriş bağımlıları, alışveriş öncesi kontrol edilemez bir istek hali ve haz yaşarken, alışveriş sonrasında yoğun bir suçluluk hissi duyuyor. Alışveriş bağımlılığından kurtulmak durumunun farkında olması, bu durumdan kurtulmak için harekete geçmesi ve psikolojik destek alması gerekiyor. 1- Alışverişe çıkmadan önce kredi ya da ATM kartlarınızı yanınıza almayın. Sadece nakit para kullanın.
2- Beğendiğiniz bir ürünü gördüğünüzde almayın. Biraz bekleyin ve ona gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını düşünün 3- Kendinize her ay bir alışveriş bütçesi hazırlayın ve bütçeyi kesinlikle aşmayın. 4- İki hafta içinde yaptığınız tüm alışveriş harcamalarını bir kenara yazın. Bu, sizin alışverişe ne kadar fazla para harcadığınızı daha net görmenizi sağlayacaktır. 5- Kredi kartınızın harcama limitini düşürün.

ÜNLÜ BAĞIMLILAR

Tarihte bilinen en ünlü alışveriş bağımlılarının arasında Marie Antoinette, Jacqueline Kennedy, Prenses Diana ve Mary Todd Lincoln geliyor. Jacqueline Kennedy ve Leydi Diana’nın bağımlı olduğu şeylerin başında kıyafet, ayakkabı, antika eşya ve sanat eserleri geliyordu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA