Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Atalarımız gibi yapalım

14 Şubat 2014 Cuma 10:17


Festivallerden “bi haber yaşamaktan” elbette başımıza bir kötülük gelmez. Ancak, festival için sadece izleyici değilsen, önemli de bir gelir kaynağı.
Torpil ve kayırmanın dışında, kabul edilmek için başka sebeplerin olması da çok güzel. Arada bir ırkçıların yüzünden, Türk olmak can sıkıyor ama, sallamak gerek. Özellikle, Bosna, Kosova, gibi balkan bölgelerinde, hala bu gericilerden var. Ve çok uyanıklar, açık açık size Türk olmaktan kaynaklı diyemiyorlar; bazı aksaklıklar için. Çünkü onlar da masum aslında. Gerçek sebep o bölgelerdeki, ırkçı manyaklar. Hani, “beklenmedik bir olay olmasın” diye; “uygun bir dille” reddediliyorsunuz. Kırmadan incitmeden söylüyorlar bunu. Eskiden kafayı Osmanlı’ya takmışlardı. Şimdi de NATO desteğinde yaptığımız işlerden, engelleniyoruz. İnternete bakarsak, nefis örnekler var ve çok güzel paralar kazanılıyor oralarda. Üstelik “eller havaya seviyesizliği” de yok. “Babazula” ve benzeri grupların o kadar çok seveni var ki yurtdışında. Allahtan, Soner Sarıkabadayı, Halil Sezai veya, Dalkılış- Boz, Yalın, Selin  tarzı arkadaşlardan haberleri yok. Olsa vallahi kafaları karışır. Buradan festivallere giden çocukların en kötüsü,bile 1000 tane pop star eder. Genç veya yaşlı, ülkesinde çok pışpışlanmayan, kafası çalışan müsizyenler oralarda terapi oluyor. Dahası güzel de paralar kazanılıyor. Festivallere büyük büyük sanat isimleri koymuyorlar.
Bu da çok akıllıca, sanat insanları her zaman çekmiyor. Tam tersi azınlıkları çekerken, çoğunlukları itiyor. Onlarda şöyle bir yok bulmuşlar. Kışkırtıcı isimler buluyorlar festivallere. Mesela Ağustos’ta 13. Gün ve 17. Gün arasında dört gün  Belgrad’ta şahane bir festival var. İsmini buraya yazmayım. Ancak, evde tıngır tıngır kendince iyi müzik yapan arkadaşlar varsa, tam kışkırma zamanı. Mutlaka, müzik grubunuz olması gerekmiyor. Herhangi bir aleti güzel ve özgün çalmak yetiyor. Tembelin önde gideni olanlar için de para kazanma imkanı var. Ne çalıyorsan, en azından internete yükle bari. “Ne işe yarar” diye merak eden varsa. Geçen yıl, Sırbistan’da Belgrad’ın göbeğinde, Palas Park’ta, farklı ülkelerden, insanlar vardı. Ne çalıp söylüyorlardı? Aydın Tansel, Berkant, Nilüfer. Barış Manço’dan, ve Cem Karaca’dan takıldılar. Öyle bir iki şarkı değil. Sabaha kadar. Çoğu, bu festivallre gide gele, öğrenmiş bizim sanatçıları. Ülkemizde bir çok grupta çalmışlar. Güzel de para kazanmışlar. Bu sayede, Türkiye’deki konsere gelen yabancı gruplarda; bizimkiler çalıyor. Hem de dandirik Madonna müziği değil. Akbank Caz festivallerinde, buraya gelip, bizimkileri de yanlarına alıp uçuyorlar. Eğer ilginç bir sesiniz varsa, ekranlarda maymunluk yapmak zorunda değil kimse. Pop star şempanzesi olmaktan başka da yollar var para kazanmak için. Eğer nota da okuyabiliyorsunuz. Biraz abartayım bari; “gelsin paralar”. İnternette doğrudan, kendisine yol göstersin diye site bakan varsa; zaman kaybı . Festivallere katılımlar için verilen adreslerin çoğu, bilet satma peşinde. Ben, www. artidea.org’u beğeniyorum. Ülkeden şikayet etmek yerine, atalarımız gibi yapalım denizaşırı gidelim. Ama, göbeklere katman yapmak yerine, azcık zahmetle. Haydi bir adres daha;  HYPERLINK "http://www.sxsv.com" www.sxsv.com. Daha ne yapayım, siyasi kariyerime oy olacak değil bunlar farkındayım.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA