Celal Demir / gazeteci/yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Celal Demir / gazeteci/yazar

Atatürk Cumhuriyeti…

28 Ekim 2015 Çarşamba 11:29

Bugün, Türk Milleti’nin, Eşsiz Devlet Adamı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, özverili çabalarla gerçekleştirdiği devrimlerin başında gelen Cumhuriyetimizin 92’nıncı kuruluş yılına ulaşmanın coşkusu ve kıvancı içerisindeyiz. 

92 yıl önce, 29 Ekim 1923 tarihinde ilan edilen Cumhuriyet, tüm insanlık için dikkatle üzerinde durulmaya değer büyük ve aynı zamanda örnek bir devrimdir. Bugün, her zamankinden daha çok sahip çıkmamız gereken Cumhuriyet; eşitlik, özgürlük ve çağdaşlık ilkelerini kapsamasının yanı sıra aynı zamanda büyük bir düşüncenin ürünüdür.                                                                                                

Büyük Önder Atatürk'ün, 'Cumhuriyet, ahlaki fazilete dayanan bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir' sözü, Cumhuriyet'in erdemli bireylerin yaşatacağı bir rejim olduğunu göstermektedir.                                                                                                                                  

Tam bağımsızlık ve ulus egemenliğine dayanan cumhuriyet rejiminin, Yüce Atatürk'ün çağdaş, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağıdır.                                                                                         

Hak ve hürriyetlerinden mahrum bırakılmış toplumların ayakta kalmaları ve yaşamalarının mümkün olmadığı unutulmamalıdır. Tarih, hak ve hürriyetlerini kaybeden ve sonuçta yok olan toplumların örnekleriyle doludur.                           

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bugünlere kolay gelmediğini, Atalarımızın, bizlere emanet ettikleri bu topraklar uğruna yüz binlerce şehit ve gazi verildiğini unutmamalıyız. Bizlere ve gençlerimize düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü korumak, savunmak, Büyük Önder Atatürk’ün ilke devrimleriyle aydınlanmış yolda emin ve güçlü adımlarla ilerlemek, bu değerleri gelecek kuşaklara teslim etmektir.               

Yeniliklere açık, aklın ve bilimin üstünlüğüne dayalı bir yaşam tarzı olan Cumhuriyetimizi, ulusça sonsuza dek yaşatmak azim ve kararlılığında olduğumuzu, birlik ve bütünlüğümüzü bozmak isteyen düşmanlarımız çok iyi bilmelidirler.                  

Kim ne derse desin, bizler her zaman Yüce Atatürk’ün manevi mirası ve vasiyetleri doğrultusunda, çağdaş uygarlık yolunda yorulmadan koşmaya devam edeceğiz.                                                                                                                                          Tüm ulusumuzun Cumhuriyet'in çevresinde kenetleneceğine ve O'nu yeni eserlerle yücelterek geleceğe güçlü biçimde taşıyacağına inancım sonsuzdur.

Bugün Cumhuriyet Bayramı'nı kutlarken, hem cumhuriyetin ilanından önceki hem de ilanından sonra devam eden mücadeleyi kutluyoruz. Bu ‘Mücadele’de görev alanları, başarı sağlayanları hatırlıyor, onların başarılarını alkışlıyoruz ama... Geçmişe dönük hatırlamalar, kutlamalar, alkışlar yetmiyor...                                                                      

Çünkü ‘Milli Mücadele’yi sürdürmeye mecburuz...                                                         Hem dışarıda hem de içeride bu mücadeleyi sürdüremez, sürdürmede başarılı olamazsak, yine ‘yok olma’ tehlikesiyle karşılaşabiliriz.

Bugün kapılarınıza, pencerelerinize bayrak asınız ama bunları da unutmayınız.

 

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA