Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atatürkün adı yeminden çıkarıldı mı?
10 Temmuz 2013 Çarşamba 11:34

'Atatürk'ün adı yeminden çıkarıldı mı?'

O iddia Meclis'e taşındı!

CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı‘ya İstanbul Üniversitesi Senatosu’nun mezun olan öğrencilerin yemin metnindeki “Atatürk ilke ve devrimleri” cümlesini çıkardığı iddialarını sordu. 

Acar, Bakan Avcı’nın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Acar, Bakan Avcı’ya şu soruları yöneltti: 

“İstanbul Üniversitesi’nin mezuniyet yemini ne zaman ve nasıl belirlenmiştir? Yeminde hangi tarihte ve ne gibi değişiklik yapılmıştır? Yeminin son hali nedir? 
Yeminden ‘Atatürk ilke ve devrimlerine’ ifadesinin çıkarıldığı doğru mudur? Buna neden ihtiyaç duyulmuştur? Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti ifadelerin çıkarılması ile ne gibi kazanımlar sağlanacaktır? 

Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti gibi kavramlar, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarının mevzuatından sonra üniversitelerin mevzuatından mı çıkarılacaktır? Bu yönde alınmış genel bir karar mı söz konusudur? İstanbul Üniversitesi tekil bir örnek midir? Diğer üniversiteler de benzer adımlar atacak mıdır? 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Atatürk’ün adından neden rahatsızlık duyulmaktadır? Çocuklarımızın ve gençlerimizin, Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ve yürüten, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuran Atatürk ile ilgili olumlu duygular taşımasında ne sakınca görülmektedir? Atatürk ve Türkiye Cumhuriyeti gibi kavramlar, ortak değer olarak görülmemekte midir?”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA