Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ateşi çıkınca ne yapmalıyım?
23 Nisan 2013 Salı 01:07

Ateşi çıkınca ne yapmalıyım?

Çocuğunuzun ateşi çıktığında soğuk duş gibi yanlış uygulamalarda bulunursanız yarar yerine zarar vermiş olursunuz


Çocuklarda görülen yüksek ateş anne babaları korkutuyor. Özellikle 6 ay ile 3 yaş arası çocuklarda daha sık görülen yüksek ateşin, gerekli tedbirler alınmadığı takdirde, ateşli havaleye neden olabileceği belirtiliyor. Uzmanlar, ''100 çocuktan 2 ile 5'i ateşli havale geçirir. Ancak yakın akrabalarda ateşli havale görülen kişi, bebeğini önceden muayene ettirip tedbirini almalıdır'' diyor.

SOĞUK DUŞ ZARARLI
Çoğu zaman anne- babalar tarafından çocuğa ateşi çıktığında soğuk duş aldırıldığına dikkat çeken doktorlar, soğuk duşun, vücudun dış kısımlarındaki kanın beyine akın etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine neden olduğunu, bu nedenle ateşli çocuklara soğuk duş aldırmamak gerektiğini söyledi. Çocuklarda görülen ateşin düşürülmesi için öncelikle çocuğun günlük elbiseleri çıkarılarak, ince bir giysiyle bırakılması gerekiyor. Uzanlar, ailelere şu önerilerde de bulunuyor: ''Oda sıcaklığı 18-20 derece olmalıdır. Koltuk altı ateşi 38 derecenin üzerinde ise hemen ateş düşürücü şurup verilmelidir.

ATEŞ DÜŞMEZSE
Ateş düşmediği takdirde, 4-6 saat arayla yeniden ateş düşürücü şurup verilebilir. Havale için en riskli dönem olan 6 ay 3 yaş arası çocuk bulunan evlerde, ateş düşürücü şurup eksik edilmemelidir. Ilık su ile yıkamak veya ılık suyla ıslatılmış pamukla vücudu silmek yararlı olabilir. Ancak, soğuk duş, alkol uygulaması yapılmamalıdır. Soğuk duş, vücudun dış kısımlarındaki kanın beyne akın etmesine ve beyindeki ateşin daha da yükselmesine neden olur. Bu önlemlere rağmen ateşin düşmemesi durumunda, bebek en yakın sağlık kuruluşuna götürülüp muayene ettirilmelidir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA