Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Attığı tweete 10 ay hapis
15 Nisan 2013 Pazartesi 12:41

Attığı tweete 10 ay hapis

Piyano sanatçısı Fazıl Say, Ömer Hayyam'ın dörtlüğünü yazdığı twitter mesajı yüzünden hapis cezası aldı.

Sosyal Paylaşım sitesi Twitter’da yazdığı yazılar nedeniyle 'Halkın benimsediği değerleri alenen aşağıladığı gerekçesiyle' 1,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan sanatçı Fazıl Say, 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu hüküm, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakıldı. Say 5 yıl içinde başka bir suç işlemezse hakkındaki dava ortadan kalkacak. 

İstanbul 19’uncu Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 1,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Fazıl Say katılmadı. Duruşmada Say’dan şikayetçi olan Orkun Şimşek ve Ali Emre Bukağılı hazır bulundu.

“AŞAĞILAMA VE HAFİFE ALMA KASTI YOK”


Say’ın avukatı Meltem Akyol, daha önce yaptıkları yazılı ve sözlü savunmaları tekrar ettiklerini belirterek, “Dava konusunun teknik ve özel bir yargılamayı gerektirmediği kanaatindeyiz. Müvekkilimin söylemlerinde aşağılama ve hafife alma kastı yoktur. Beraatini istiyoruz” dedi.

“SUÇ İŞLEMEDEKİ ISRARINI DİKKATE ALDI”


Araştıracak bir husus kalmadığını belirterek davayı 3’üncü oturumunda karara bağlayan yargıç Hulusi Pur, piyanist Fazıl Say’ı eylemi sabit olduğu, işleniş şekli, kastı, suç işlemesindeki ısrarı, suçun işlendiği zaman ve yeri, sanığın güttüğü amaç ve saiki dikkate alarak 8 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Yargıç Pur, eylemin yayın yoluyla işlendiğini belirterek yarı oranında arttırarak Say’a verdiği hapis cezasını 12 aya çıkarttı. Say’ın duruşmalardaki davranışları, yargılamaya yapmış olduğu katkıyı dikkate alan Yargıç Pur, cezasını 10’ay hapse indirerek hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Say 5 yıl içerisinde suç işlemezse dava ortadan kalkacak.

FAZIL SAY'DAN KARAR SONRASI AÇIKLAMA:

 Ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, 19. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada bugün açıklanan 10 ay hapis cezasına çarptırılması kararına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Say'ın karar ile ilgili açıklaması şöyle: "Mahkeme sonucu çıkan karar için yurdum adına çok üzgünüm. İfade özgürlüğü açısından hayal kırıklığına uğradım. Hiçbir suçum olmamasına rağmen ceza almış bulunmam şahsımdan çok, Türkiye'deki ifade ve inanç özgürlüğü adına kaygı vericidir."

TWITTER'DAN ÖMER HAYYAM'IN BİR DÖRTLÜĞÜNÜ PAYLAŞMIŞTI

Fazıl Say'ın Twitter'daki mesajında alıntı yaptığı ve şikâyete konu olan Ömer Hayyam'ın şiirinin dörtlüğü şöyle: 
'Irmaklarından şaraplar akacak' diyorsun Cennet-i alâ meyhane midir?'

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA