Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayakkabı imalatçıları marketlere savaş açtı
15 Ekim 2015 Perşembe 15:57

Ayakkabı imalatçıları marketlere savaş açtı

İzmir, Urfa, Malatya ve İstanbul’da yer alan 30 imalatçı bir araya geldi, marketlere karşı güç birliği yaptı.

 Bunun ilk adımı olarak da büyük marketlere ayakkabı satışını durdurdu, kendi mağazalarını açmaya başladı. 1 TL’ye seri sonu ayakkabı, 7.5 TL’ye unisex ayakkabı,  16.50 TL’ye bot, 29 TL’ye hakiki deri ayakkabı satmaya başladı

Büyük marketlerin ve zincir mağazaların rekabeti küçük üreticileri zor durumda bıraktı. Batmak istemeyen küçük üreticiler bir araya gelerek kendi markalarını oluşturdu. Yılın ilk aylarında harekete geçen İzmir, Urfa, Malatya ve İstanbul firmaları arasında gerçekleşen oluşum, Hekzan markası adı altında toplandı. Tamamı yerli üretim yapan ayakkabı imalatçıları, yurdun çeşitli bölgelerinde 21 mağaza açtı. 22. Mağazasını İstanbul Bahçelievler’de açan Hekzan Ayakkabı Koordinatörü Mustafa Bahçekapılı, “Tamamı yerli üretim olan ayakkabılarımızı halkımızın hizmetine sunmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

‘AYAKKABI ÜRETİCİLERİ KAOSA DOĞRU GİDİYOR’

Mağazadaki tüm ürünlerin yüzde 100 yerli üretim olduğunu belirten Bahçekapılı, “Ayakkabı sektöründe marketler ve zincir mağazalar söz sahibi olmak için kıran kırana bir rekabetin içine girdi. Bunun iyi tarafı; üretici daha kısa vadede ödemesini alabiliyor. Kötü tarafı ise; dönemsel çalışmaların sonunda fabrikaların, atölyelerin atıl zamanları oluyor. Biz buna sezon geçişleri diyoruz. Bu sezon geçişlerinde üretici zor durumda kalıyor. Sektör yine 10 yıl evvelki kaosa doğru gidiyor. Üretim yapamayan esnaf eleman çıkarmak zorunda kalıyor. Atölyelerin, fabrikaların 12 ay boyunca alım yapacak mağaza zincirlerine ihtiyacı var.” Diye konuştu. 

1 TL’YE AYAKKABI, 7.50 TL’YE UNISEX AYAKKABI, 16.50 TL’YE BOT

Türk halkının bundan sonra pahalı ayakkabıları çok daha ucuza alabileceğini belirten Hekzan Ayakkabı Koordinatörü Mustafa Bahçekapılı, şöyle devam etti: “Üretici firmalarımız hammaddeyi vadeli almadığı için, nakit alımla elde ettiği iskontoyu fiyatlarımıza yansıtıp, toptan fiyatın altında, perakende fiyatına ulaşmış olduk. Şu anda para kazanıyoruz diyemesek de, makinelerimiz durmadan çalışıyor. Eleman çıkarmıyoruz, aksine istihdam sağlıyoruz. Mağaza sayımız arttıkça kâr da etmeye başlayacağız. Yıl sonuna kadar 30 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz.  22. Mağazamız olan Bahçelievler’in açılışıyla birlikte 1 TL’ye seri sonu ayakkabı, 7.5 TL’ye unisex ayakkabı, 16.50 TL’ye bot, 29 TL’ye hakiki deri ayakkabı satacağız. Mağaza sayımız arttıkça bu fiyatları korumaya çalışacağız”

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA