Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aysel Tuğluktan tehdit
07 Mayıs 2013 Salı 17:05

Aysel Tuğluk'tan tehdit

Tuğluk, "Bir tek gerillanın burnu kanarsa bunun hesabını sorarız." dedi

ÇÖZÜM sürecini anlatmak için Van’a gelen Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Özalp İlçesi’nde halka hitap etti. Tuğluk, "Kürt siyasetçileri olarak şunu açık ve net söylüyoruz. Bir tek gerillanın burnu kanarsa bunun hesabını sorarız. Hükümete çağrımız, herhangi bir provokasyona meydan vermeden, tek bir gerillaya zarar gelmeden, bunun tedbirleri alınarak çekilme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasıdır" dedi.

Karayoluyla Diyarbakır’dan Van’a gelen DTK Eşbaşkanları Aysel Tuğluk ile Ahmet Türk, konvoy eşliğinde Van’ın Özalp İlçesi’ne gitti. İlçe meydanında toplanan yaklaşık bin kişiye hitap eden Tuğluk, tarihi bir süreçten geçildiğini söyledi. Abdullah Öcalan’ın barış konusunda açıkladığı mesajların ardından, PKK’nın elindeki kamu görevlilerini serbest bırakarak samimi adımlar attığını belirten Tuğluk, bu adımların sıradan olmadığını ifade etti.

’HALKIMIZ DUYARLI OLMALI’

PKK’nın yarından itibaren sınır dışına çıkma kararının tarihi ve önemli bir karar olduğunu anlatan Tuğluk şöyle konuştu:

"Gerilla, sadece barışa şans tanımak için ’buyrun çekiliyoruz’ diyor. ’Kürt sorunun demokratik barışçıl çözümü için fırsat sunuyoruz’ demek için çekiliyorlar. Bu çekilme sürecinde halkımızın duyarlı olması gerekiyor. Buradan Kürt siyasetçileri olarak şunu açık ve net söylüyoruz, bir tek gerillanın burnu kanarsa bunun hesabını sorarız. Hükümete çağrımız, herhangi bir provokasyona meydan vermeden, tek bir gerillaya zarar gelmeden bunun tedbirlerini alarak çekilme sürecinin sağlıklı bir şekilde tamamlanmasıdır."

’REHAVETE KAPILMAMALIYIZ’

Kürt sorununun çözülmesi için devletin samimi kararlı adımlarla demokratik açılımlarla reformlarla yanıt vermesi gerektiğini kaydeden Tuğluk şunları söyledi:

"Kürt sorununun çözümlenmiş sayılması için anayasal adımlara, seçim barajının indirilmesine, siyasi partiler kanununun değiştirilmesine, TMK’nın kaldırılmasına ihtiyaç var. İşte demokratik kurtuluş, özgür yaşam dediğimiz şey budur. Haklarımızı kazanıncaya kadar, anayasal güvencelere kavuşuncaya kadar demokratik kurtuluş temelinde direnişimiz devam edecektir. Bu nedenle, bu günler mücadeleyi yükseltme günleridir. Kürtlerin birlik olma günleridir. Özgür geleceğimizin belirlendiği günlerden geçiyoruz. Hiçbir şekilde rehavete kapılmamalıyız."

’TABİİ Kİ SAYIN ÖCALAN DA ÖZGÜR OLACAK’

Devletin hiçbir zaman çözümü altın tepside kendilerine sunmayacağını, bunun farkında olduklarını belirten Aysel Tuğluk sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama ne olursa olsun sayın Öcalan’ın başlattığı sürecin arkasında duracak, içinde olacağız. KCK adı altında haksız ve hukuksuz yere tutuklanan bütün arkadaşlarımızı, PKK’lı tutsakları özgür bırakıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz. Tabii ki sayın Öcalan da özgür olacak, bu alanlara gelecek. Barış ancak böyle mümkün olur."

Özalp’teki programın ardından Türk ve Tuğluk Saray İlçesi’ne geçti. Türk ve Tuğluk burada 1994- 2009 yılları arasında SHP, ANAP ve AK Parti’den belediye Başkanlığı yapan ve BDP’ye katılan Sıracettin Bilmez’in rozetini taktı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA