Mehmet Alikişioğlu / Yazar

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mehmet Alikişioğlu / Yazar

Azcık yanar mısınız? Lütfen!

10 Nisan 2015 Cuma 10:15

Sen yanmasan, ben yanmasam, biz yanmasak nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa? Bilerek aşırdım bu deyişi. Çünkü, hırsızlık veya işin içine yalaklık girmeyince, halkın desteği, dip yapıyor. Güzel söz. Güzel de afedersiniz; yanalım, yanmasına ama siz de azcık yanmasanız da; en azından, pembeleşseniz. Şerefim üstüne söylüyorum, A.K.P’li arkadaşlara söylemiyorum. Hepsini çok seviyorum. Aman yanlış anlamasınlar.
Ben doğrudan, C.H.P’ye seslendim. Sesim de bu kadar.
M.H.P’ye de tek kelime etmem. Başına geçtiği günden bugüne ne karizmasını, ne, ne anlattığını, ülküyse, Türkeş’le bu Devlet’in ülkünün en küçük bağlantısını kavrayabilmiş değilim. Tanıdığım tüm ülkücü arkadaşları, anlarım veya anlaşırız. Fakat Bahçeli başka. Matematikçi ya; olamıyoruz algı evreninde.Tekir Yaylası’ında estiğini yarısını sokak eylemlerinde, işçi ölümlerinde bir protesto olarak göremedik. Gerçi, görsem de bana ne?
Fakat bir ülkücünün çıkıp da itiraz etmediği, dünyanın en saçma sözünü de unutamam: “Bahçeli olmasa, ülkücüler sokaklara dökülürdü”.
Böyle boş bir lafı neden söylerler? Şunun için, söylemiş olabilirler: “aman ülkücü kardeşler, böyle sessiz takılın; bizim Oslo sürecine bir mantar olmayın”. En açık sebebi budur. Eğer bu ülkücü sessizliğinin sebebi, Bahçeli ise; iyi mi yani; gelinen nokta. Eee! Ne oldu? “Sen yanmasan, ben yanmasam, nasıl çıkar karanlıklar....Çıktı işte, ellerinize sağlık tüm muhalefet ve onun değerli liderleri. Harika, çalıştınız. İkdidarı çok korkuttunuz. Ne yaptınız acaba?
Ekonomik durum, rüşvet, hırsızlık, yalan, talan, cinayet, suikast, basın özgürlüğü, ordu tahribatı, öğrenci ölümü, işçi, işsizlik, densizlik. Yetmedi mi? Dünyada hangi ülkede, böyle asalet yüklü muhalefet var. Salon beyefendileri!
Kör değiliz. Tek tek görüyoruz. Salak da değiliz, kim ne diyorsa duyuyoruz.
Boş verin siz projeyi. Projeye oy veren bir seçmen tabanı % 1 bile değil. H.D.P’nin ne projesi var? Güney Doğu’da hangi ekonomik yatırım için, kardeş parti Adalet’i; Kalkınma’ya zorlamış? Yok böyle bir şey. Fasulyeden konularda, hepsi carlıyor. Uludere dahil, neyin üstüne gittiler.

Güneydoğu’da para yok para. Ceplerde para yoook. Varsa yoksa kültürel sorun veya demokrasi sorunu. Masalllarla dolu bir yalandan atışma dümenleri. İp veya idam sehpasını bi kalem unutun. Atmayla, asmayla buraya kadar yine iyi geldiler.
Bir tane protesto yürüyüşü söyleyin. Muhalefet milletvekilleri eşlerini çocuklarını almış. Sonrasında halk desteği gelmiş. Tüm dünya basını oraya toplanmış. Yok. Yapamazlar. Sam Amca, izin vermez ki? Cumhurbaşkanı bunu dedi. Arınç şunu dedi. Vır vır da vır vır. Tıslamaktır bu. Kelimeler de araç. Tokı demokrasi treni gibi.Tamam anladık, Böyle sömürge ülkelerde fazlası olmaz.
O zaman, her tepe başına Türk bayrağı asıp, gösterişi kime yapıyoruz?
Zerre bir duygu hissetmiyor insana. Ülke’nin ağaçlarını öğrenciler koruyacak duruma geldiyese. Çuf çuf yapmaz olmuştur, Cumhuriyet treni, 2015 istasyonunda. Aklını çalıştırmayan kafa, kötü bir kalple, buraya kadar gelirdi. Bu, ne cumhuriyetin hatalı kurgusu, ne de demkrasi sorunu.
Senin ülken bu kadar gelişmiş. Vatandaş olarak senin de hakkın daha öte olamaz. Senin liderinde, böyle olacak, muhalefetin de sınırı geçemez, çakılıp kalır yerinde. Sende vatandaş olarak, sen de böyle debelenip duracaksın.
Ne zaman ki, Atatürk’ün bir ilahi varlık olduğunu boşverirsin; o gün Cumhuriyet yeniden çiçekler açar. Özgürlük de gelir. Refah da. Yoksa, duayla, nazarla, serbest pazarla, daha ötesi olmaz. İnsan olan, Mustafa Kemal ne yapmış, azcık merak etsen iş çözülür kafanda.
Başkan, ha o olmuş; ha bu? Suyla sabun yanyana gelmezse, pisliğe seyirci kalmak, en doğalı. Kolay gelsin. Tüm muhalefet ve iktidar peşinde çözüm arayanlara, esenlikler dilerim. Bulan olursa, kimseye söylemesin. Azcık düşünsün. Cumhuriyet’i vatandaş olarak nasıl koruyabiliriz? Yoksa bu taverna tarzı, eller havaya meclisinden bir çare çıkmazsa. İş biter.

Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA