Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bağırarak konuşmak hasta ediyor
11 Mayıs 2013 Cumartesi 23:28

Bağırarak konuşmak hasta ediyor

Ses tellerini zorlayarak yüksek sesle konuşmak, bağırmak ve fazla miktarda sigara içmek ses kısıklığı ile belirti veren poliplere neden olabiliyor


Hatalı ses kullanımı ve sigara içme nedeniyle, daha çok 30-50 yaş arası erkeklerde görülen ses kısıklığı ve ses değişikliği, ses tellerindeki poliplerden kaynaklanıyor olabilir.  Kulak Burun Boğaz Uzmanılru konu hakkında şu bilgileri veriyor:

SİGARANIN ETKİSİ
Polip görülen hastaların yüzde 80'i sigara kullanıyor. Yine bu kişilerde sesin hatalı kullanımı da çok yaygın. Polipler; ses bozukluğu yapan iyi huylu oluşumlar arasında en sık görülenlerden. Poliplerin yüzde 90'ı tek taraflıdır. Yüzde 10'u tek veya çift taraflı ve birden fazladır. Ses telinin polipi çoğu kez ses tellerinde oluşan kanamalardan sonra gelişir.

KİST ZANNEDİLEBİLİR
Küçük boyuttaki polipler, kist veya nodülle karıştırılır. Eğer ses teli polipleri, ses telinin üst yüzünde olurlarsa sesi çok fazla bozmazlar. Fakat ses tellerinin birbirine temas eden iç kenarlarında olurlarsa tam kapanmayı engellerler ve disfoniye ( ses değişikliği, ses kısıklığı) neden olurlar. Ses telinin ön ve arka yüzünde açıklık kalacağından kısık ve havalı bir ses ortaya çıkar. Büyük poliplerin tedavisi cerrahidir.

MESLEK HASTALIĞI
Halk arasında ses tellerinde nasırlaşma diye ifade edilen ses teli nodülleri orta yaş kadınlarda, öğretmenlerde, çocuk sahibi kişilerde daha sık görülür. Ayrıca ergenlik öncesi çocuklarda bağırmaya ve sesi zorlamaya bağlı olarak da görülebilir. Ergenlikte bir çoğu kendiliğinden kaybolur. Nodüller daima çift taraflıdır. Küçük nodüller yumuşak ve saydamdır.

CERRAHİ GEREKEBİLİR
Büyük nodüller koni ve kriter şeklinde olabilirler. Karşı ses teline temas sonucunda burada da reaksiyonel kitle oluşturan küçük kist veya poliplerle karıştırılabilirler. Nodüllerin tedavisi günümüzde ses eğitimleri ve şan çalışmaları ile yapılır. Dirençli durumlarda tedavisi cerrahidir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA