Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bahar yorgunluğuna dikkat!
26 Mart 2013 Salı 17:47

Bahar yorgunluğuna dikkat!

Şu günlerde sizde de bir dermansızlık, bitkinlik ve uykusuzluk hali mi var? Hemen endişelenmeyin. Büyük ihtimalle bahar yorgunluğuna yakalanmışsınızdır.

Bahar yorgunluğu psikolojik mevsimsel problemlerden biridir. İlkbahar ve sonbaharın ilk haftalarında genellikle belirtilerini göstermeye başlar. İş yaşamından aile yaşamına kadar insan hayatını her yönüyle etkileyen bir durumdur. Enerji azlığı, halsizlik, vücutta kırıklık ve baş ağrıları gibi semptomlar iş performansının düşmesine ve kişinin hayat kalitesinin düşmesine sebep olabilir.

UYKUSUZLUK ÇEKEBİLİRSİNİZ

En sık görülen belirtileri; güçsüzlük, enerji azlığı, uykusuzluk, genel bir yorgunluk ve bitkinlik halidir. Bahar yorgunluğundan kurtulabilmek için yapılması gereken en önemli şey spordur. Spor ile birlikte vücut aktivitesi artacak ve bu enerji azlığının ortadan kalkmasında etkili olacaktır. Spor olarak hızlı tempolu bir yürüyüş, sabahları yapılacak 15 dakikalık bir egzersiz yeterli olabilir.

VİTAMİNLER DE ÖNEMLİ

Spor ile birlikte vücudun vitamin ihtiyacının da karşılanması gerekiyor. Bunun için B ve C vitaminleri kullanılabilir. Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme programı da bundan kurtulmak veya yakalanmamak için etkili olacaktır. Günde tüketilen su miktarıda üç litre civarına çıkartılır ve uyku düzenine de dikkat edilirse bu durumun oluşması engellenebilir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA