Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bahçeli: AKP iyi okumalı
04 Temmuz 2013 Perşembe 22:28

Bahçeli: AKP iyi okumalı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Mısır'daki askeri darbeyi değerlendirdi.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Bahçeli, AK Parti hükümetinin yaşananlardan ders çıkarması gerektiğini kaydetti.

Askeri müdahalenin hiçbir şekilde hoş görülemeyeceğini belirten Bahçeli, "Mısır'daki olumsuz gelişmelerin ve maliyeti oldukça fazla olan tecrübelerin bilhassa AKP hükümeti tarafından iyi okunması, dersler çıkarılması ve yorumlanması çok mühimdir" ifadelerini kullandı.

'İHTİYATLI DAVRANILMALI' 

Bahçeli, Mısır'daki gelişmelerden Ortadoğu ve Türkiye'nin de etkileneceğini dile getirerek şöyle devam etti:

"AKP hükümetinin bundan sonra Mısır'daki darbeci yönetimle temas ve diyalog kurma konusunda ihtiyatlı davranması, gelişmelere karşı demokrasinin yanında saf tutarak bu ülkenin iç işlerine direkt karışmayacak temennilerde bulunması, doğal ve doğru bir tutum olacaktır.

Bunun yanı sıra, Mısır'da ikamet eden, iş ve yatırım yapan vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerinin korunması konusunda lazım gelen tüm çabaların sergilenmesi mecburiyettir. MHP olarak, Mısır'ın en kısa süre içinde demokrasi kulvarına girmesi en tabii ve en samimi beklentimizdir.

'ÇARE DEMOKRASİ' 

Bu ülkenin denge ve düzene acilen gelmesi, halkın hislerine, şikayetlerine ve yakınmalarına önem verilmesi, başkaları tarafından yazılan kaos senaryosunun yırtılıp atılması, bölgesel esenlik ve istikrar için de tartışmasız gerekliliktir. Çare demokrasidir, çıkış demokrasidedir. Çerçeve demokrasiyle sınırlı kalmalıdır. Mısır'ın yapması gereken demokrasi vicdanının, demokratik kuralların kararlılıkla arkasında durmasıdır."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA