Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakandan Koça ağır sözler
18 Nisan 2013 Perşembe 16:16

Bakan'dan Koç'a ağır sözler

"Yerli otomobil ticari intihardır" diyen Mustafa Koç, Bakan Çağlayan'ı kızdırdı.

 

EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlan, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un 'Yerli marka otomobil ticari intihardır' açıklamasına, "Böyle bir şey dediyse maksadını aşmıştır. Yakıştıramadım. Asla kabul edilemez. Kınarım" diyerek tepki gösterdi.

Bursa Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Otomotiv Proje Pazarı ve Otomotiv Tasarım Yarışması Programı'na Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Vali Şahabettin Harput, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, OİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu'nun yanı sıra dünyaca ünlü F1 Pilotu David Coulthard ve sektör temsilcileri katıldı. 


Türkiye ekonomisinin dünya, bilhassa Avrupa'dan ayrıştığını ve son derece kararlı bir şeklide pozisyonunu muhafaza edip yoluna devam ettiğini söyleyen Bakan Çağlayan, 2023 yılının tesadüfen belirlenen bir yıl olmadığını belirterek, Cumhuriyetin kuruluşunun 100'üncü yıldönümü olduğunu hatırlattı. 

'TÜRKİYE GAZA BASARAK GİTMEK ZORUNDA'

Merkez Bankası'nın geçtiğimiz günlerde faiz oranlarında yaptığı indirimi de değerlendiren Bakan Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü:

"İndirilen faiz doğru bir karar, zamanlama çok geç kalmış ama gidilmesi gereken daha çok yol var. Türkiye gerisinde kalmış olduğu ülkeleri yakalayacak bir zamanı yakalamıştır. Aradaki mesafeyi frene basarak gidemeyiz. Gaza basarak gitmek zorundayız. Bu yüzden faizi çok önemli. Türkiye AB ekonomilerinin geriye gittiği bir noktada daha hızlı koşmak zorunda. Bundan dolayı gaza basmak zorunda. Adeta üçlük atacak bir basketçi olmuştur. Merkez Bankası'nın muhafazakar, tutucu politikalarıyla istediği yere gelemez."

'TİM'İN İHRACAT HEDEFİ 160 MİLYAR DOLAR'

Programa katılan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ise, 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşmak için katma değerin artırılması gerektiğini söyledi. Bunun içinde yüksek teknolojiye önem vermek gerektiğini vurgulayan Büyükekşi, her geçen gün tasarım yarışmalarının artmasından gururlu olduklarını kaydetti. Gerek otobüste, gerek ticari araçta Türkiye'nin Avrupa birincisi olmasının ihracat açısından umut verici olduğunu belirten Büyükekşi, "75 milyar dolar hedefini de rahatlıkla yakalayacağına inanıyoruz. Hedefimiz 10 yıldan önce bu hedeflere ulaşmak. Türkiye'nin bu yılki hedefi 158 milyar dolar. TİM'in hedefi ise 160 milyar dolar. İnşallah bunu da hep birlikte gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

'KOÇ GRUBU'NA YAKIŞMAYACAK İFADE'

Daha sonra geçilen soru cevap kısmında ise Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç'un 'Yerli marka otomobil ticari ihtihardır' açıklamasını nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Bakan Çağlayan'a şu yanıtı verdi:

"Bu ifadeyi hangi şartlarda kullandığını bilmiyorum. Ancak eğer bizim anladığımız anlamda söylediyse son derece yanlış bir ifade. Son derece yanlış bir tespit. Bu, Koç Gurubu'na yakışmayacak bir ifadedir. Bir kere eğer bu şekilde söylediyse ifadesini kınarım. Ben de onlar kadar sanayiciliği bilen biriyim. Her ne kadar Koç Holding kadar büyük olmasam da Ben de mühendisim. Sanayiciyim. Bu noktada firmanın yurt dışı bağlantıları olabilir. Yurtdışındaki başka firmalarla göbek bağı olabilir. Ama biz zaten bu göbek bağını koparmak için Türkiye'de bir yerli otomobil yapılmasını istiyoruz. Türkiye bugün bunu yapacak imkana, altyapıya, insan gücüne, teknolojiye, her türlü birikime sahiptir. Koç Grubu da bugünkü büyüme performansını Türkiye'ye borçludur. Türkiye'nin yatırım kalitesi ve ekonomik kalitesinin her geçen gün artmasının etkisinden herkes yararlanıyor." 

'MUSTAFA KOÇ'LA GÖRÜŞECEĞİM'

Konuyla ilgili Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç ile görüşeceğini söyleyen Bakan Çağlayan, "Koç, Türkiye'nin yerli bir markasıdır. Türkiye için önemli çalışmalar yaptığını düşünüyorum. Eğer böyle bir laf söylediyse maksadını aşmıştır. Demişse bunu kendisine yakıştırmam. Böyle bir ifadeyi de asla kabul etmem. Türk sanayisi bunu yapacak babayiğitler de bu ifadeyi dikkate almaz. Kimse kusura bakmasın" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz kullanılamaz.
Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA